3 Ayda, 382 Kaçak Yapıya Mühür...

Bodrum Belediyesi tarafından kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmaları kapsamında, yılbaşından bu yana 382 yapıya mühürleme işlemi yapıldığı açıklandı.

3 Ayda, 382 Kaçak Yapıya Mühür...


Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü çalışmaları doğrultusunda Bodrum Yarımadası genelinde kaçak yapılaşmayla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bodrum Belediyesi tarafından konuyla ilgili açıklamada, tespit, suç duyuruları, mühürleme işlemleri, para cezaları ve yıkım kararlarını uygulayan ekiplerin, kaçak yapıyı tespit ettiği yerlerde mühürleme ve yasal süreçleri sonrasında da yıkım işlemlerini gerçekleştirdiği vurgulandı.

Açıklamada, 2024 yılı ocak, şubat ve mart ayında yapılan denetlemeler ve değerlendirilen ihbarlar ile ekiplerin 382 yapıda mühürleme işlemi yaparken, 457 yapıda yıkım kararı aldığı ve 34 yapının yıkım işleminin gerçekleştiği belirtildi.
 
Ocak, şubat ve mart ayındaki mühürleme ve yıkım kararı detayları ise şöyle:

1. Bölgede (Merkez, Gümbet, Torba) 26 mühürleme, 2. Bölgede (Konacık, Bitez) 60 mühürleme- 100 yıkım kararı, 3. Bölgede (Turgutreis, Gümüşlük) 158 mühürleme- 170 yıkım kararı, 4. Bölgede (Yalıkavak, Gündoğan, Türkbükü) 80 mühürleme- 187 yıkım kararı, 5. Bölgede (Yalı, Mumcular, Güvercinlik) 58 mühürleme işlemi yapıldı. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, belediyenin kaçak yapılaşma ile mücadeleye kararlılıkla devam ettiğini hatırlattığı açıklamasında, “Bodrum’da kaçak yapılaşmayı önlemek için yetki ve imkanlarımız çerçevesinde gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Tespitler sonrası mühürleme işlemlerine devam ediyoruz. Ekiplerimizce gerekli tutanaklar tanzim edilerek Kabahatler Kanununun ilgili maddelerince para cezaları kesiliyor. Yıkım kararı alınan ve yasal süreçleri tamamlanan yapıların da yıkımını gerçekleştiriyoruz.” dedi.