556 Orman İşçisi İşten Çıkarılma İle Karşı Karşıya!

Orman yangınlarına müdahale eden geçici orman işçilerinin sözleşme süreleri 10 aydan 6 aya indirilmesi ile birlikte orman yangınlarının en yoğun yaşandığı yaz aylarında Muğla'da görev yapan 556 mevsimlik orman işçisi Temmuz ayında işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya kaldı.

556 Orman İşçisi İşten Çıkarılma İle Karşı Karşıya!

Orman yangınlarına müdahale eden geçici orman işçilerinin sözleşme süreleri 10 aydan 6 aya indirilmesi ile birlikte orman yangınlarının en yoğun yaşandığı yaz aylarında Muğla'da görev yapan 556 mevsimlik orman işçisi Temmuz ayında işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya kaldı. CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de konuyu meclis gündemine taşıdı. 

Muğla'da Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 1360 işçi bulunuyor. Bunların 807'si kadrolu, 556'sı ise mevsimlik işçi statüsünde görev yapıyor. İl genelinde orman yangınlarıyla mücadelede bir fiil arazide görev yapan işçi sayısı ise 922.

Yangınla mücadele kapsamında 556 mevsimlik işçilerinin işten çıkarılacak olması 'Orman yangınlarıyla mücadelede personel sayısı yetecek mi?' sorusunu da akıllara getirirken, mevsimlik işçilerin görevlerine devam etmesi için sendikalar ve siyasilerin çözüme yönelik çalışma yürüttüğü öğrenildi.

2018 YILINDA 355 ADET ORMAN YANGINI ÇIKTI

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nün 2018 yılı Orman Yangınları Değerlendirme Raporuna göre; Muğla'da 2018 yılında 355 adet orman yangını meydana geldi. 1977 yılından bu yana 2018 yılı sonu itibariyle kayıtları tutulan yangın sayısı 11 Bin 330 adet olurken Muğla'da yılbaşına düşen yangın ortalaması 270 olarak belirlendi. Ayrıca raporda, "Yaz aylarında yöremiz; yerli ve yabancı turistik amaçlı ziyaretçi akınına yoğun bir şekilde uğramakta olup, dağınık ve çok sayıda yerleşim birimlerinin ormanlarla iç içe olması, orman içi ve orman kenarında birçok kamp yeri, ören yeri ve piknik yerinin mevcudiyeti orman yangını riskini had safhaya çıkarmaktadır" ifadesi yer aldı. 

CHP’Lİ GİRGİN, İŞTEN ÇIKARILAN ORMAN İŞÇİLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Öte yandan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin de orman işçileri ile ilgili mecliste bir konuşma yaptı. CHP’li Girgin TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada; “Muğla'ya bağlı Datça ilçemizde ve birçok yerde orman yangınları çıkmış ve ormanda bulunan canlı cansız her türlü nesne yok olmuştur. Orman Genel Müdürlüğü’nde 5 ay 29 gün süreyle geçici işçi pozisyonunda çalışan 10 bine yakın orman işçisi bulunmaktadır. 2018 yılında tüm mevsimlik işçilere dört aylık uzatma uygulanmasına rağmen, 2019 yılı için 7 ay 29 günü geçmemek üzere 4 bin işçi için uzatma izni verilmiştir. Bunun üzerine, orman yangınlarının en yoğun olduğu dönemde işçilerin iş akitleri Orman Genel Müdürlüğü tarafından sonlandırılmaya başlanmıştır” diyerek meclis kürsüsünden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sorularını yöneltti.

KAMUDA GEÇİCİ İŞÇİ KALDIRILSIN..

Konuyla ilgili bir de yazılı soru önergesi de veren CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yazılı soru önergesiyle de “Özellikle kamuda geçici işçiliği tamamen kaldırmak için istihdam planlama programınız var mıdır?” diye sordu.

Datça’ya bağlı Palamutbükü Mevkii'nde çıkan yangında 20 Hektar alanın zarar gördüğünü ve Valiliğin açıklamasına göre yangının trafodan baz istasyonlarına elektrik nakli yapan kabloların kısa devre yapması sonucu çıktığı tespit edildiğini söyleyen Girgin, söndürme çalışmalarında canla başla çalışan tüm kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlarımıza da teşekkür etti.