6 YIL ÖNCE YIKILAN YÜZYILLIK KÖPRÜ HALA YAPILMADI!

Yatağan İlçesi Yava Köyünde 2008 yılında mermer yüklü bir kamyon tarafından yıkılan...

6 YIL ÖNCE YIKILAN YÜZYILLIK KÖPRÜ HALA YAPILMADI!
Yatağan İlçesi Yava Köyünde 2008 yılında mermer yüklü bir kamyon tarafından yıkılan tarihi demir köprü aradan geçen altı yıllık süreye rağmen hala onarılmadı.

Yava Mahallesi Muhtarı ve Yatağan Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Üstün, köprünün bir an evvel yapılması gerektiğini dile getirdi.

Kayırlı köprüsü, 2008 yılının Ekim ayında yöreden mermer taşıyan bir kamyonun üzerinden geçmesi sırasında çökmüştü. Köprü üzerinde ağır tonajlı iş makinelerinin girmesinin yasak olduğu yazısı bulunmasına rağmen ağır tonajlı kamyon geçerken çöken Kayırlı köprüsü, 1919 yılında İtalyanlar tarafından hiç kaynak kullanılmadan ısıya duyarlı yapılmış.

Köprünün yıkılmasından sonra Yava köyü halkı Memişler, Kayırlı, Kocamustafalar ve Çobanlar mahallesi halkı her gün fazladan 5 kilometre yol katlediyor diyen, Yava Mahallesi Muhtarı Ali Üstün, köprünün bir an evvel yapılması gerektiğini belirtti. Ali Üstün, Mahallede 125 hane ve 300 nüfus olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

"Bu mahallelerde oturan çocuklar kış sezonunda okula 200 metre yerine, 5 kilometre fazladan dolaşmak zorunda kalıyor. Önce özel İdare köprüyü yapacağını belirtti. Ancak daha sonra Köprünün tarihi olması göz önüne alınarak tescillenmesinden dolayı Kara Yolları tarafından aslına uygun yapılacağından onarımın ertelendiği belirtildi. Tescilli olduğu için bu köprü geç yapılacaksa ben yer göstereceğim bize acilen başka alanda normal bir köprü temin edilsin, tescilli köprüyü o zaman istedikleri zaman yapsınlar" dedi.

Öte yandan Yatağan Merkezde eski Milas yolunda bulunan başka bir tarihi demir köprü de 2005 yılında yine mermer yüklü bir kamyonun hızlı girmesi sonucu yıkılmıştı. Tescilli olan bu köprü de henüz yapılmadı. Köprülerin tescilli olmasından dolayı aslına uygun olarak yapılması gerekliliği nedeniyle yapım ve onarım işlerinin bu nedenle uzadığı belirtiliyor.