AB'den Bodrum'da Çevre Çalıştayı...

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun organizasyonuyla Bodrum'da “İklim değişikliği hakkında farkındalık oluşturma ve halkı bilgilendirme” çalıştayı gerçekleştirildi. 

AB'den Bodrum'da Çevre Çalıştayı...

Bodrum’da “İklim değişikliği hakkında farkındalık oluşturma ve halkı bilgilendirme” çalıştayı gerçekleştirildi. 

Avrupa Birliği İklim Diplomasi Haftası kapsamında Bodrum’da AB Türkiye Delegasyonu ve Bodrum Belediyesi tarafından bir çalıştay ve kıyı temizliği etkinliği gerçekleştiriliyor. Sabah saatlerinde Trafo Kafe’de gerçekleştirilen “Batı Akdeniz Havza Yönetim Planı, İklim değişikliği hakkında farkındalık oluşturma ve halkı bilgilendirme” çalıştayına AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu,  Tarım Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen ile daire amirleri, STK temsilcileri ve konuya ilgi duyan vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması sonrası toplantının açılış konuşmasını yapan Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, “Başlangıçta her şey kendi asliyeti ve temizliği üzereyken insanları çoğalması, istek ve ihtiyaçlarının artması, bunlara cevap verebilmek için doğal kaynakların durumu gözetilmeden girişilen üretim ve inşa faaliyeti doğal kaynakların tahrip olmasına ve kirlenmesine sebep olmuştur. Bu tahribat ve kirlenme zamanla artmış, sanayi inkılabı ile daha da hızlanarak günümüzdeki boyutlara ulaşmıştır. Maalesef sanayileşme süreci ile birlikte insanın doğal kaynaklar üzerine olan olumsuz etkileri geometrik bir dizi şeklinde artmaya başlamıştır. Bu nedenle insanın varlığını devam ettirebilmesi için kullandığı doğal kaynakları koruma zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bir su kütlesine verilecek kirlilik yükü, o su kütlesinin özümleme kapasitesinin üzerine çıkmamalıdır ki mevcut durum muhafaza edilebilsin. Hepimizin bildiği üzere, su canlıların varlığını sürdürebilmesi için en temel ihtiyaçtır. Ülkelerin gelişmelerine paralel olarak kullanılabilir temiz su kaynaklarına olan ihtiyaç, her geçen gün artmaktadır. Diğer taraftan hızlı nüfus artışı, insanların istek ve ihtiyaçlarının artması, sanayileşmenin etkisiyle Dünya’da ve ülkemizde kullanılabilir su kaynakları hızla azalmaktadır” diye konuştu. 

Dikmen, 2011 yılında kurulan Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarından da bahsetti. 

Daha sonra kürsüye gelen AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Büyükelçi Eleftheria Pertzinidou, Bodrum’da böyle bir etkinlikte bulunmaktan ve çevre hakkında konuşmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek “Çevre hepimiz için çok önemli. Çevre bütün ülkelerin en önemli politika alanı olmalıdır çünkü direkt olarak vatandaşlarının yaşam kalitesi ile ilgilidir. Ayrıca gelecek nesillerin halihazırdaki doğal kaynaklardan faydalanmaları için de önemlidir. Çevre ve iklim değişikliği, Avrupa Komisyonu’nun yeni başkanının ajandasının en önemli konularından olacak. Çevre mücadelesi günden güne daha acil hale gelmekte. Tüketimi arttırma, kaynakların bozulması, ormanların yok olması ve biyoçeşitliliğin kaybı alarm vermeye devam ediyor” dedi.

 Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise yaptığı konuşmada “Konuklarımız çok önemli konulara değindiler. İşin özü, çevrenin korunması. İnsanın yaşadığı bir tane Dünya var. Bu Dünya tüm insanlığın varlığı. Bize emanet edilen, Cenab-ı Allah’ın her türlü güzelliği yarattığı bu Dünya’yı bizden sonraki nesillere aldığımızdan daha iyi teslim edebilmek. Bu, Avrupa Birliği sınırları içerisinde de böyle, ülkemizde de böyle. Biz Türkiye’de her yöresi ayrı bir güzel olan cennet vatanda yaşıyoruz. Bodrum’da Dünya’da en güzel coğrafi özellikleri olan bir yeri. Çevreyi korumaya yönelik, su gibi hayati bir meseleyi detaylı olarak ele alan ve destekleyen bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Misafirlerimizi ilçemizde misafir etmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı. 

Daha sonra kürsüye gelen projenin Takım Lideri Rosa Monzo da Batı Akdeniz’de havza sınırları, suların durumu, baskılar ve olası tedbirlerle ilgili detaylı bir sunum yaptı, soruları yanıtladı. Toplantı çıkışında Milas Orman İşletme Müdürlüğü’nce katılımcılara dikime hazır çeşitli ağaç fidanları hediye edildi. 

Etkinlikler, öğleden sonra Kumbahçe’de yapılacak çevre temizliği ile devam etti.