AFAD Akreditasyonunu Tamamladılar

Bodrum Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG/AME) AFAD Hafif Seviye Arama Kurtarma akreditasyon sınavını başarıyla tamamladı. Bodrum MAG/AME, ülke genelinde ve uluslararası alanda meydana gelebilecek afetlerde görev yapabilmek için gerekli olan uygunluk belgesini aldı.

AFAD Akreditasyonunu Tamamladılar

Yüzlerce Mahalle Afet Gönüllüsü ve Acil Müdahale Ekibiyle ilçede çalışmalar yürüten Bodrum MAG/AME, afet yönetimi, psikolojisi, iletişimi, planlaması, müdahale ve afet sonrası iyileştirme gibi teorik bilgiler ile ilk yardım, yangın söndürme, enkaz kaldırma, tahliye, tahkimat gibi pratik yetiler içeren AFAD Hafif Seviye Arama Kurtarma akreditasyon sınavına girdi. 

Sınavda Turgutreis’te oluşturulan temsili enkaz bölgesinde, gerçek bir deprem olmuş gibi bir senaryo uygulandı. Ekip üyeleri, saatler süren çalışmalar neticesinde enkaz altında kalan bir yaralı ile hayatını kaybeden bir afetzedeye ulaşarak kısa süre içerisinde tahliye edilmelerini sağladı. AFAD yetkilileri, sınav sonunda Bodrum MAG/AME ekibini tebrik ederek akreditasyon ile ilgili olumlu görüşlerini bildirdi. 

Bodrum MAG/AME Koordinatörü Agah Oktay Ateş, uygulama sınavı sonrası yaptığı açıklamada, Ekibin gelişmesi, büyümesi, farkındalık yaratması sürecinin devamında AFAD Akreditasyonunu başarıyla tamamlamanın gururunu yaşadığını ifade ederek “Bodrum MAG/AME ekibi olarak, afetlere hazırlıklı olmak, hızlı müdahale edebilmek ve bilgi ve becerilerimizi geliştirmek üzere kendi bünyemizdeki eğitimlerimiz devam edecektir. Bu sınav bizim için önemli bir eşikti. Sınav süresince bizlerle olan AFAD yetkililerine teşekkür ediyoruz. Bodrum MAG/AME ekibi, Jandarma, İtfaiye ve Bodrum Belediyesi birimlerine de destek vermekte ve bir taraftan çevre koruma etkinliklerinde farkındalığı artırma yolunda güzel ve başarılı işler gerçekleştirmektedir.” dedi.