Ağaç Budaması Tartışma Yarattı

Bodrum’da okaliptus ağaçlarının budanması krize neden oldu. Budama işlemini konu alan bazı yayın organları, ağaçların budama adı altında kesildiğini dile getirirken Bodrum Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise budama işleminin belli bir program dahilinde yapıldığı ve budamanın ağaçların sağlıklı büyümesi için gerekli olduğunu ifade etti.

Ağaç Budaması Tartışma Yarattı

Yeni Asır Gazetesi'nde, Halikarnas Balıkçısı tarafından dikilen okaliptüs, palmiye ve dut ağaçlarının budama mevsimi dışında kesildiği ve mahalle halkının işleme tepki gösterdiğini dile getiren haberde, mahalle sakinlerinden gazeteci-yazar Esra Tüzün’nün "Mahalle halkı yapraklarından rahatsız olduğu için kesiyorlarmış. Ziraat Odalarının bu konudaki görüşlerini gönderdim. Başkan Aras, daha sonra bana pandemi nedeniyle geciktiklerini söyledi. İnsanlar ağaçlardan rahatsızmış. Bu budama adı altında yapılan bir kıyım. Cevat Şakir'in Bodrum'a getirttiği okaliptuslar belli ki pek yakında ölecek. Bodrum Belediyesi ağaç katili" ifadelerine yer verildi. 

Haberde ayrıca Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç’in budamaların sıcaklığın 12 derece altında olduğunda ve Ocak ayında yapılması gerektiğini, aksi halde salgın hastalıkları yaygınlaştıracağını ve bu mevsimde budanan ağacın kendini de toparlayamayacağı ifadeleri de yer aldı. 

Öte yandan Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin ilçenin farklı noktalarındaki benzer çalışmaları da devam ediyor. Belediye'den yapılan basın açıklamasında Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından, Cafer Paşa Caddesi Ahmet Köylü Sokak üzerindeki okaliptüs ağaçlarında da budama işlemi gerçekleştirildiği belirtilerek şu bilgiler verildi;

"Geçtiğimiz nisan ayı içerisinde, Ahmet Köylü Sitesi önünde bulunan ağaçlardan kırılan dalların, araç ve yaya güvenliğini tehdit ettiğini tespit eden Belediye ekipleri, Ahmet Köylü Sitesi yönetimi ve sakinlerinden gelen şikayet ve talepleri de dikkate alarak, risk oluşturan 8 ağacın budamasını tamamladı. Site yönetimi ve vatandaşlardan Belediye Çağrı Merkezi’ne konu ile ilgili 5 adet çağrı bırakıldığı ve son şikayetin ise 25 Mayıs 2020 tarihinden site yönetiminden yapıldığı belirlendi.

Kırılgan bir yapısı olan ve su tutma özelliği nedeniyle normal bir ağaca göre kırılma sırasında üç kat daha fazla hasara neden olan okaliptüs ağaçlarının kırılarak yola düşen dalları 5 Nisan 2020 tarihinde, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından temizlendi. Ekipler, 8 ağacın budama işlemini de 29 Mayıs 2020 Cuma günü gerçekleştirdi. Aynı alanda yol araç geçişini engellediği tespit edilen bir adet dut ağacı da budandı." 

Budama uygulamasını yerinde inceleyen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ekiplerin belli bir program dahilinde düzenli olarak budama işlemi gerçekleştirdiğini belirterek “Ağaçların sağlıklı büyümesi için periyodik olarak budama yapılması zorunlu bir işlemdir. Budama periyodu, ağacın cinsine göre değişiklik gösterir. Ayrıca, insan ve araç yoğunluğunun yüksek olduğu alanlardaki ağaçlarda kamu can ve mal güvenliğinin de sağlanması için sağlıklı bir budama uygulaması yapılmak zorundadır.” dedi. 

Bodrum’un yeşilini, doğasını, iklimini korumanın ilk öncelikleri olduğunu belirten Başkan Aras, “Biz Bodrum’un doğasını ve dokusunu korumak için müthiş bir mücadele veriyoruz. Bodrum’un talan edilmesine, yeşilinin katledilmesine asla müsaade etmeyiz” diye konuştu.