Aksona Mehmet Sicilya Yolcusu...

Bodrum’un son süngercisi Aksona Mehmet, Sicilya’da 9-12 Haziran’da gerçekleştirilecek festivale katılmak ve orada konuşma yapmak üzere 20 metrelik teknesiyle yola çıktı.

Aksona Mehmet Sicilya Yolcusu...

İlçede Aksona Mehmet olarak bilinen son süngerci 73 yaşındaki Mehmet Baş, 20 metrelik ahşap teknesi "Aksona Mancorna" ile Sicilya’ya gitmek üzere yola çıktı. 4 kişilik ekibiyle Bodrum Limanı’ndan hareket eden Aksona ve ekibini, ailesi, arkadaşları, Muğla 911 gönüllüleri ve Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan uğurladı. 

Aksona ve ekibi, yolculuk öncesinde Türk ve Sicilya bayrağı açtı. 

Yolculuk öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mehmet Baş, şunları dile getirdi:

“Benim bu 2010’dan bu yana Sicilya’ya 3’üncü seferim olacak. Sicilya’nın Augusta Limanı’na her yıl Haziran ayında yapılan ve Dünya denizlerinde kaybolup giden tüm denizcilerin anısına bir festival düzenleniyor. Oraya 2010’da katılıp konuşmalar yapmıştım, insanların çok hoşuna gitti. Tekrar o festivale katılmak üzere yola çıkıyorum. 4 kişiyiz. Oğlum yanımda, gemicim Berke yanımda, bir de Arda. 4 kişi buradan çıkıyoruz. Bir aylık Akdeniz dostluk ve barış seferi olacak. Bu muhteşem topraklardan çıkan, çağının ve çağımızın en büyük lideri Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkeleri doğrultusunda, denizcilerin Bodrum’daki önderi Halikarnas Balıkçımızın 6’ncı kıta dediği Akdeniz’e, dostluğa, kardeşliğe yelken açıyoruz.”

Yolculuğunda kendisine sponsorluk desteği verenlere de teşekkür eden Aksona Mehmet, “Ben oradaki festivalde Türk denizcileri adına konuşma yapacağım. Diğer gün Siraküza’da sünger ve süngercilik hakkında konferans vereceğim. Üçüncü gün de Catania’daki bir etkinlikte süngerciliği anlatacağım. 17 Haziran’da oradan yola çıkacağım. 28 Haziran’da burada olacağız. Giderken oradaki dostlarımıza sünger hediye götüreceğim. Tahminen bin 500 millik yol yapacağız.” diye konuştu.