Altyapı Yatırımlarında Sona Geliniyor

Bodrum’da Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan ve yolların bozulması nedeniyle vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olan altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Kanalizasyon hattı yüzde 95, Turgutreis İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yüzde 87, Gümbet ve Gümüşlük atık su arıtma Tesisleri kapasite artış projesi yüzde 79 tamamlanma oranına ulaştı.

Altyapı Yatırımlarında Sona Geliniyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum’da başlatılan ve bozuk yollar nedeniyle şikayetlere neden olan altyapı projeleri, tamamlanma aşamasına geldi. Güncel kur ile 1 Milyar 326 Milyon TL’ye mal olan projelerin tamamlanmasıyla Bodrum güçlü bir altyapıya ulaşacak.

97 BİN METRE YENİ KANALİZASYON HATTI YAPILDI 

Akyarlar, Peksimet, İslamhaneleri, Turgutreis, Bahçelievler, Geriş/Erdemil, Koyunbaba ve Gümüşlük Mahallelerini kapsayan, 518 Milyon TL’lik kanalizasyon projesi kapsamında yaklaşık 97 bin metre yeni kanalizasyon hattı yapıldı. Bunun yanı sıra 2 bin 263 muayene bacası ve 979 parsel bacası imalatı tamamlanırken, 19 Terfi Merkezi yapısının ise yüzde 76’lık kısmı tamamlandı. Çalışmalar kapsamında Koyunbaba, Akyarlar, Turgutreis, İslamhaneleri ve Erdemil Mahallelerinde kanalizasyon şebeke imalatları devam ediyor. Bakanlık tarafından ihale edilen ancak Büyükşehir Belediyesi tarafından ödemesi yapılacak olan Torba Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi projesinin ise yüzde 61’i tamamlandı. 350 Milyon TL’lik proje kapsamında 5 bin 200 metre kanalizasyon şebeke ve 6 bin 800 metre basınçlı terfi hat çalışması yapıldı.

ÇEVRECİ ARTIMA TESİSLERİ BÜYÜK ORANDA TAMAMLANDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, Bodrum’un doğası ve özellikle denizlerinin korunması açısından büyük önem taşıyan atıksu arıtma tesisi yatırımları ilerliyor. Bu kapsamda 231 Milyon TL’lik Bodrum Tugutreis İleri Biyolojik atıksu arıtma tesisi projesinin 87’si tamamlandı. İleri Biyolojik arıtma yapabilecek olan tesisin inşaat çalışmaları biterken, elektro mekanik ekipman montajları devam ediyor. Gümbet ve Gümüşlük tesislerinin kapasitelerini 200 bin kişiye hizmet verebilecek kapasiteye yükselten proje kapsamında ise çalışmaların yüzde 79’u tamamlandı. 226 Milyon 580 Bin TL’ye mal olan proje ile Gümbet atıksu arıtma tesisi 3, Gümüşlük atıksu arıtma tesisi 4 kat büyütülecek ve MBR sistemiyle kaliteli bir arıtma yapılacak.