Aras; 'Şu Anda Seferberlik Halindeyiz!'

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, koronavirüs tedbirleri ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aras, “Şu anda seferberlik halindeyiz. Seferberlik dediğimiz şey varsa o da budur. O yüzden sadece belediye değil, özel sektör, bütün firmalar, bütün birimler de hep birlikte bu önlemlere destek olmak zorundadır” dedi.

Aras; 'Şu Anda Seferberlik Halindeyiz!'

Bodrum Belediyesi önünde gerçekleştirilen toplantı öncesi, basın mensuplarına maske dağıtıldı. Belediyenin içine girenlerin görevlilerce ateşinin ölçüldüğü görüldü. 

Toplantıda basın mensuplarının sorduğu sorulara yanıt veren Aras, Belediyenin aldığı tedbirlerle ilgili detaylı bilgiler aktardı. Başkan Aras, şöyle dedi:

“Biz her zaman en kötü senaryoyu dahi düşünerek Acil Eylem Planı’nı hazırladık. Onu her gün güncelleyerek çalışmamıza devam ediyoruz. Biz belediye olarak daima halkımızın yanındayız. Acil olmayan birimlerimizde işleri yavaşlattık. Çünkü birinci önceliğimiz toplum sağlığı. Fen İşleri, İmar, Kültür Sosyal gibi işlerde yavaşlamaya gittik. Bütün gücümüzü toplum sağlığını korumaya aktardık. Ayrıca 65 üstü ve yardıma muhtaç olanlara da Vefa Destek İletişim Merkezi doğrultusunda yardımlarımızı ulaştırıyoruz. Belediyemiz sokaktadır, onların ihtiyaçları için gece gündüz sokaktadır” dedi. 

PAZARYERİNE KONTROLLÜ GİRİŞ SAĞLAYACAĞIZ

Pazaryerlerinde giriş kontrolüne başladıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Aras, “Girişte vatandaşlarımıza eldiven vereceğiz, içeri kontrollü olarak girmelerini sağlayacağız. Orada da sterilizayon faaliyetleri devam edecek. Pazarcılarımız da eldiven ve maskelerini değiştirecekler. Kendilerine tahsilat yapanla, parayı elleyenle ürün dolduranların ayrı kişiler olmasını tebliğ ettik. Marketlerimiz ve fırınlarımıza sipariş sistemine geçmelerini tebliğ ettik” diye konuştu. 

Marketler ve restoranları sıkı bir şekilde denetlediklerini söyleyen Başkan Aras, vatandaşların da marketlere kontrollü bir şekilde, aralarında mesafe olacak şekilde alınması gerektiğini ifade etti. 

İlçede korona virüsten ölümlerin olması durumunda cenaze işlerinin nasıl olacağı ile ilgili de konuşan Ahmet Aras, şunları aktardı:

“Şu ana kadar vefat eden vatandaşlarımızda koronavirüs vakası yoktu. Böyle bir bulgu yok. Eğer Bodrum’da koronavirüsten vefat eden arkadaşlarımız olursa onlar için bazı tedbirler alınacak. Vefat edenler ceset torbaları ile defin edilecek. Cenazeler ilaçlama ve ceset torbasına konduktan sonra başka bir yere gitmesinde bir sorun yok. Bulaşmaması için her türlü tedbir alınacak. Bizim aldığımız bilgilere göre koronavirüsten ölen birinin ayrı bir mezarlığa gömülmesine de gerek yok. Bir süre morgda bekletilecek, daha sonra gömülecek. Bizim şu anda kullandığımız mezarlıklara defin edilecek.”

GEREKİRSE BELEDİYE KAFELERDE AŞEVİ HİZMETİ VEREBİLİRİZ

Aşevi ile ilgili sorulan soruya da yanıt veren Aras, “Biz Vefa Destek İletişim Merkezi ile gelir durumları yetersiz ise, gıdaya muhtaçsa, ya da başka türlü ihtiyacı varsa desteği yapıyoruz. Burada bir problem yok ama aşevi çalışması henüz yok. Bu da Kaymakamlığımızda oluşan Hıfzıssıhha Kurulu’nun vereceği kararlardır. Ama biz belediye olarak buna hazırız. Bizim 13 tane belediye kafemiz vardı. Çok ihtiyaç olursa biz buralarda aşevi gibi hizmet verebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

Başkan Aras, belediyeye kültür merkezi gibi yerleri karantina bölgesi olarak belirlediklerini dile getirdi.

FİRMA SAHİPLERİNE UYARI  

Şantiye, tersane gibi şu anda faaliyetine devam eden işletme sahiplerine de uyarıda bulunan Aras, “İş güvenliği, işçilerin konaklama, yeme içme noktalarında, barınma yerlerinde gereken önlemleri alsılar. Şu anda bir yasak gelmemiş olabilir ancak risk devam ediyor. Çalışanların sağlığını koruyacak hijyen şartlarını karşılamaları gereklidir” dedi. 

ŞU ANDA SEFERBERLİK HALİNDEYİZ

“Şu anda seferberlik halindeyiz” diyerek açıklamasına devam eden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras “Seferberlik dediğimiz şey varsa o da budur. O yüzden sadece belediye değil, özel sektör, bütün firmalar, bütün birimler de hep birlikte bu önlemlere destek olmak zorundadır. İlaç firmaları ilaçlamaya destek olmak zorundadır. Şu anda herkes bir işbirliği içerisinde bu işi üstlenmek zorundadır. Biz gençlerimize de çağrı yapıyoruz, ‘çevrenizdeki, sokağınızdaki, evinizdeki yaşlılara destek olun, alışverişlerini siz yapın’ diyoruz. Çünkü bize gönüllüler ‘nasıl destek olabiliriz?’ diye ulaşıyorlar. Buyurun, bunu yapın. Komşuluk ilişkileri gelişsin. Sosyal barışı destekleyen bir şey de olur” ifadelerini kullandı. 

Aras, elektrik ve suda planlı kesintilerin de durdurulduğunun bilgisini verdi. 

BODRUM’DA AÇIKLANAN RESMİ BİR VAKA YOK!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Şu anda Bodrum’da açıklanan resmi bir vaka yok ama olmadığı anlamına gelmez. Çeşitli şikayetlerle hastanelere başvuran birçok hasta var. Onların da takipleri, tetkikleri yapılıyor. Sonradan sonuç gelir ve pozitif çıkarsa sanıyorum bu ilgili kurumlar tarafından açıklanacaktır. Burada açıklama yetkisi sadece Hıfzıssıhha Kurulumuz ve hali hazırda başkanı Kaymakamımızdadır. Vatandaşlarımız bunun dışında hiçbir açıklamaya kıymet vermesinler” diye konuştu.