Babacan, Ongun’un Sorularını Yanıtladı

Partisinin 1. Olağan İlçe Kongresi için önce Milas’a ardından Bodrum’a gelen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Kent TV’nin sorularını yanıtladı.

Babacan, Ongun’un Sorularını Yanıtladı

Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongrenin ardından Bodrium Otel’de basın mensupları ile biraraya gelen Ali Babacan, Kent TV Programcısı Ayhan Ongun’un sorularını da yanıtladı. 

Hem Milas’ta hem de Bodrum’da vatandaşların kendilerini güler yüzle karşıladığını dile getiren Babacan, “Gittiğimiz yerlerde olumsuz hiçbir tablo ile karşılaşmıyoruz. Herkese güler yüzle karşılıyor, anlamaya çalışıyor. DEVA Partisi’ni yeni duyan vatandaşlarımız var. Onlar anlamaya çalışıyor. Bir kere partimizi ve ekibi öğrenen bizi seviyor. Tabi sevmek ayrı, günü geldiğinde oy vermek ayrı. Tabi bizim çok çalışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Hükümetin ekonomi ile ilgili açıkladığı rakamlara güvenemediklerini söyleyen Ali Babacan, "Vatandaşın önüne birbiriyle çelişen bir tablo konuluyor. Yüzde 15 enflasyon açıklanıyor. Bugün hem Milas’ta hem de Bodrum’da pazarı gezdik. Kaç tane ürünün fiyatını sorduk. Son bir yılda ürünlere gelen zamlar yüzde 20-25-30 ise enflasyon nasıl 15 çıkıyor, biz bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Büyüme açıklanıyor. Pandemi sebebiyle her sektör sıkıntıdayken, her kesim satın alma gücüm, gelirim düştü derken Milli Gelir nasıl artıyor, biz anlamakta güçlük çekiyoruz. Bunu herhalde hükümetin açıklaması lazım” dedi. 

DEVA Partisi’ni Türkiye’nin ihtiyacı doğrultusunda kurduklarını dile getiren Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz DEVA Partisini kurmadan önce şunu gördük, vatandaşlarımız iktidar partisine destek verirken, Türkiye daha iyiye gidecek, Türkiye’nin yarınları bugünden daha iyi olacak gibi bir beklentiyle desteklemiyor. Daha kötüye gitmesinden korktukları için iktidar partisini destekliyorlar. Muhalefet partilerine destek verenler de iktidarı devirmek için destek veriyorlar, iktidar bir an önce gitsin diye desteklediklerini söylüyorlar. Muhalefete oy verelim, bunlar ülkeyi daha ileriye götürecek diye bir beklentinin olmadığını gördük. DEVA Partisi kurulmadan önceki tablo buydu. Bu parti ülkeyi iyi yönetir, bu parti sorunları çözer kanaati vatandaşlarımızda oluşması lazım. Yani oy verirken sadece mevcutta kurtulmak değil, Türkiye’yi daha ileri götürebilecek, yarınlarını bugünlerden daha iyi bir noktaya getirebilecek bir partiyi tercih etmeleri önemli.” 

İktidarın yeni anayasa talebi ile ilgili de konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Sayın Erdoğan, herkes gelsin konuşsun diyor ama ucu açık bir çalışma. Süresi 2023’e kadar. Fakat küçük ortağa bakıyorsunuz, küçük ortağın kırmızı çizgileri var; Başkanlık Sistemi devam edecek diyor. Önce iktidar partilerinin kendi aralarında oturup durumu netleştirmeleri lazım. Kendi aralarında çelişki varken nasıl olacak, bu çalışmaya nasıl katkı verecek biz anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz aslında kendi işimize bakıyoruz. Biz kamuoyunu meşgul etmek için değil gündeme yeni bir şey yapmak için değil, çok ciddi uygulamaya dönük çalışıyoruz. Biz işi ciddiye alıyoruz. Aynı ciddiyeti iktidar tarafında da bekliyoruz” dedi. 

Ali Babacan'ın konuk olduğu Açık Görüş Özel programı salı günü Kent Tv ekranlarında olacak.