Bahçeye Sızan Atık Su, Kabusları Oldu

Bodrum’da yaklaşık bir aydır kanalizasyon hattından bahçelerine atık su sızan site sakinleri, hastalıklarla yüz yüze olduklarını ifade ederek sorunlarının çözülmesini istiyor.

Bahçeye Sızan Atık Su, Kabusları Oldu

Yaklaşık 1 ay önce Gazderesi Caddesi’nde bulunan bir sitenin bahçesine istinat duvarından atık su sızmaya başladı. Vatandaşlar istinat duvarından bahçeye sızan atık su için MUSKİ ekiplerine ihaberda bulundu. Bölgeye gelerek incelemede bulunan ekipler gelen suyun atık su olduğunu belirledi ancak sorun ortadan kaldırılamadı. 

Bir aydır bahçelerinde koku ve sinekten oturamadıklarını dile getiren Beyza Aslanparçası adlı vatandaş, sorunun kaynağında geçen yıl yapılan kanalizasyon hattı çalışmaları sırasında kırık boruların kullanıldığı iddiasında bulunarak, yaşadıkları süreci şu şekilde anlattı;

“5 sene önce yukarıdaki kanalizasyon hattı patladı, atık sular benim evimin içerisinden çıkıyordu. Biz bunu yıllarca söyledik ama yağmur suyu olduğunu söyleyip geçiştirdiler. En son geçen yıl Kent TV olarak siz haber yaptınız ve zabıta gelip tespiti yaptı. Bunun üzerine tüm sistemi yenilemek için duvarları yıktılar ve yeniden yapmaya başladılar. Borular döşendiğinde neler oluyor diye bakmaya çıktım ve döşenen borular kırıktı. Çünkü kepçeler üzerinden gidip gelirken kırdı. Boruları yerleştirdikten sonra korumaya almak gerekirken bunu yapmadılar. Ben kendilerine borunun patlak olduğunu gösterdim ama bunu dikkate almadılar. Bu suyun çıkacağını ben kendilerine söylemiştim ve bu yıl çıkmaya başladı.”

Geçen yıl boru döşenen yeri kazdığını ve akan suyu gördüğünü dile getiren Aslanparçası, sözlerini şöyle tamamladı;

“Ben yaklaşık bir aydır MUSKİ’ye gidip geliyorum. Ekipler geldiler fakat kimse müdahale etmiyor. Özellikle Pazar günleri ciddi anlamda su akıyor. Benim çocuklarım var. Burada sivrisinekler, böcekler, koku var. Özellikle Pazar günü su çok daha fazla geliyor. Bunun pis su olduğunu MUSKİ görevlileri de söyledi. Bu su, birçok hastalığa sebep olabilecek durumda.”