Köprüde Yaya Güvenliği Tehlikede!

Bodrum’un Dereköy Mahallesi’ndeki köprü, yayalar ve hayvanların güvenliğini tehlikeye sokuyor. Mahalleli, köprü kenarına yaya yolu istiyor.

Köprüde Yaya Güvenliği Tehlikede!

Trafiğin oldukça yoğun olduğu Bodrum-Gümüşlük yolu üzerinde, Dereköy Mahallesi çıkışındaki çift şeritli köprü, dar olması nedeniyle yayalar ve hayvanlar için risk teşkil ediyor. Yayalar, köprüden geçtiği sırada süratli şekilde gelen araçlardan kaçmak zorunda kalıyor.

Kamyon ve iş makinesi gibi geniş araçlar geçtiği esnada risk daha da artıyor. Mahalleli, çok sayıda mahalle sakininin köprüde kaza tehlikesi atlattığını dile getiriyor. Yolda hayvanların araçların altında kalarak yaşamlarını yitirdiği ifade ediliyor. Mahalleli, yoldan geçen araçların köprüden önceki viraja hızlı girmesinden de şikayet ederek, virajın önüne yapılacak bir kasisin sürücüleri yavaşlatacağını dile getiriyor.

Mahalle sakinlerinden Mustafa İşeri, Kent Haber’e yaptığı açıklamada, köprüdeki yolun çok dar olduğunu ve özellikle yaşlı ve çocukların büyük tehlike atlattığını dile getirerek şöyle dedi;

“Köprü, yaya trafiği için çok olanaksız. Bir kamyon geçtiği zaman daha da daralıyor. Arabalar geçtiği zaman o kadar değil ama bir kamyon geçerken insana yürüyecek yer kalmıyor. Hızlı şekilde gelen kamyonlar, köprüde yayayı sıkıştıracak pozisyona getiriyor. Kaldırım olmadığı için insanlar mecburen araçların geçmesini bekliyor. Az ileride de bir okul var. Benim de iki çocuğum orada okuyor. Güvenemediğim için çocukları mutlaka arabayla götürüp getiriyorum. Çok tehlikeli. İnşaat sezonu açılınca kamyonların daha fazla geçtiği zamanlarda çocuklarımızı mecburen gidip kendimiz alıyoruz. O köprüde motosiklet kullanmak bile çok tehlikeli. Dolayısıyla köprünün sağına ya da soluna mutlaka bir yaya yolu yapılması lazım. Köprünün dışına yapılması daha doğru olur. Yolu daraltmamak gerekiyor, araçların geçmesi için. Bir de araçların o yoldan daha yavaş ilerlemeleri için kasis koymaları gerekiyor. Araçların yavaşlaması gerekiyor.” dedi.