Faillerin Bulunmasını İstiyor...

Bodrum’da 6 aylık Yoda isimli köpeği zehirlenerek öldürülen Gizem Sümer, sorumluların bulunması için suç duyurunda bulundu.

Faillerin Bulunmasını İstiyor...

Yalıçiftlik Mahallesi'nde kimliği belirsiz kişi veya kişilerce bırakılan zehir, mahalleye bir ay önce taşınan Gizem Sümer'in köpeği ile bölgede yaşayan kedi ve köpekleri zehirlemişti. 

Olayda zehirlenen 5 köpekten 3’ü yaşama tutunurken, 2 kedi ve 2 köpek ise hayatını kaybetti. Olayın ardından Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü görevlileri, zehirlenen hayvanları otopsi yapılmak üzere bölgeden aldı. 

Kent Haber’e açıklama yapan Gizem Sümer, köpeğini kaybetmenin üzüntüsünü şu sözlerle anlattı;

“Akşamdan köpeğim çok iyiydi. Sabah uyandım, ölüsünü buldum. Çok üzgünüm. Adli süreci başlattım, suç duyurusunda bulundum. Bunu yapanların bulunması için elimden gelen her şeyi yapacağıma söz veriyorum. Elimden ne geliyorsa hepsini yapacağım. Bulunmalarını ve cezalarını çekmelerini istiyorum. Ben bu eve yeni taşındım. Geçen sene de aynı yerde köpekler zehirlenerek öldürülmüş. Ben bunun bitmesini istiyorum. Başka hayvanların da aynı şekilde ölmesini kesinlikle istemiyorum. Çok can çekişerek ölüyorlar, içleri parçalanıyor. Ayrıca köpeği bulduğum yerde uzun çimler vardı. Ne kadar geniş bir yerde çırpınarak öldüğü çimlerin yan yatmasından belliydi. Tek istedikleri sevgi ve oyun ama zehirlenerek öldürülüyorlar. Bunu benim içim ve aklım almıyor. Buna engel olabilmek için elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum.”

Öte yandan Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu gönüllü avukatı Arzu Ayyıldız, şunları dile getirdi;

“5199 Sayılı Kanun gereği artık sahipli ve sahipsiz hayvanlara karşı işlenen suçlar TCK kapsamında suç kabul ediliyor. Bu sebeple suçun niteliğine göre tutuklama kararları alınabiliyor. Ancak mevcut cezalar halen çok yetersiz, cezaların alt sınırı infaz yasasında yatarı olan cezalar olmalı. Aksi halde failler bulunsa dahi suç ve ceza arasında ciddi bir orantısızlık oluyor. Bodrum'da Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı, Müracaat Savcısı ve Sulh Ceza Hakimliği hayvanlarla ilgili tüm mavzuata hakim, ayrıca görevlerini yaparken hayvan, insan ayrımı yapmadan mevzuatın uygulanma noktasında titizlikle hareket ediyorlar. Sahipsiz ve hatta bazen acil durumlarda sahipli hayvanlarla ilgili de veteriner işleri müdürlüğü veterinerleri ve personeli de özveri ile çalışıyor. Ancak diğer kurumlar için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Ancak vatandaşın hayvanlara karşı işlenen suçlarda artık daha duyarlı ve işbirlikçi olduğunu görüyoruz, toplumun bu anlamda bilinçlenmesi umut verici. Yalnız, halen kişisel ilişkilerini bozmamak için suçluyu gizleyen, bildiklerini söylemeyen insanlar maalesef var. Oysa bir hayvanı gözünü kırpmadan öldürebilen bir kişinin korunması demek onun işlemesi muhtemel diğer suçlara teşvik anlamına gelir, ayrıca bu kişi bugün gücü hayvana yettiği için hayvana karşı yaptığı bu haksız eylemi yarın insana yönlendirecektir, bu hep böyle olmuştur. TCK kapsamında da, gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla, bir suçun delillerini yok eden, silen, gizleyen, değiştiren veya bozan kişi, altı aydan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu sebeple herkesten rica ediyoruz, çevrelerinde bu tarz suça karıştığından şüphelendikleri kişileri, buldukları delilleri bize bildirsinler, biz o kişilerin ihbarlarını değerlendirmek üzere savcılık ile irtibata geçeriz, isterlerse kimlikleri gizli kalabilir. Bize ihbarda bulunan kişilerin kimliklerini asla açık etmedik bugüne kadar. Tanıklık gerektiren hususlarda ise tanık olmaları çok önemli. Bugün hayvanlara karşı işlenen birçok suçun faili artık bulunuyor ve tutuklama kararları da çıkıyor. Katillerle birlikte yaşamak istemiyorsak, sokakların güvenli olmasını istiyorsak, önce toplumu bu eli kanlı canilerden temizlememiz lazım. Çoluğumuzu çocuğumuzu asıl korumamız gereken bu canilerdir.”

Geçtiğimiz aylarda Turgutreis’te meydana gelen zehirleme vakalarıyla ilgili çalışmanın da sürdüğünü aktaran Ayyıldız, “Yeri gelmişken şu bilgiyi de vermek isterim, geçen aylarda Turgutreis'te biri sahipli iki köpek de zehirlenerek öldürüldü, köpek sahiplerinin bizzat yaptığı kamera araştırmasında olay saatinde oradan geçen araç ve kişiler de tespit edildi ve onlarla ilgili de değerlendirme yapılıyor. Yani basına yansıyan veya yansımayan her olay titizlikle takip ediliyor. Bundan sonraki süreçte de bugüne kadar olduğu gibi hayvanlara karşı işlenen tüm suçların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Tüm vatandaşlardan da aynı duyarlılığı bekliyoruz. Tekrar ediyorum, bugün hayvana karşı suç işleyen mutlaka yarın insana karı suç işler ve bunu önce çocuklara ve kadınlara karşı yapmaya başlar.” dedi.