Kent Konseyi’nden Vahim İddia!

Bodrum Kent Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Badem” isimli sahipli köpeğin, bir polis tarafından vurularak ağır şekilde yaralandığı ifade edilerek, sorumlu polis memuru hakkında yasal işlem yapılması istendi.

Kent Konseyi’nden Vahim İddia!

4 Nisan Cuma akşamı Umurça Mahallesi’nde yaşanan olayla ilgili, Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Tarafımıza 5 Nisan Cuma akşamı ulaşan bir ihbardaki iddiaya göre; 4 Nisan Perşembe gecesi evinde polisin güvenlik yardımına ihtiyaç duyan bir kadının polis ekipleri eve geldiklerinde, kadın evin girişinde polisleri beklerken Badem isimli beslediği ve baktığı köpek de yanında sakince kendisine eşlik ediyormuş. İki ekip arabasından ikişer polis inmiş ve kadın kendilerini karşılayıp kendi yaşadığı ve destek istediği olayı anlatmaya başladığında, henüz bir dakika dahi dolmadan, polislerden biri Badem'i fark etmiş, tanık beyanlarına göre, "hiçbir sözlü veya davranışsal uyarıda bulunmadan" direkt olarak silahını çıkarıp Badem'e iki el ateş etmiş, kurşunlardan biri badem'in boğazına denk gelip, çenesinin altından geçip yanağından çıkmış, diğer kurşun ise omuz eklemine denk gelmişir. Kadın tarafından panik halde "neden yaptın" diye ağlayarak sorduğunda, polisin cevabı "beni daha önce köpek ısırdı" olmuştur. Badem, yaşadığı şok ve acı ile hızla olay yerinden kaçmıştır ve olay yerinden çok uzakta ertesi gün akşam saatinde bulunabilmiştir. Veteriner işleri müdürlüğü tarafından bakımevine götürülerek bakımevi veterineri tarafından gerekli tüm müdahaleler ve ameliyatı yapılmıştır. Badem, hayata tutunma isteği ile uygulanan tedaviye hızlı yanıt vermiş ve hayati tehlikeyi atlatmıştır. 

Polis, halkın emniyetini sağlamak, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne, Anayasal düzenine ve genel güvenliğine dair önleyici ve koruyucu tedbirler almak üzere görev yapan kamusal hizmet birimidir. Polis, silah kullanma yetkisini her zaman, rast gele ve istediği zaman kullanamaz. Kendi kişisel fobileri, korkuları sebebiyle, hiç düşünmeden direk olarak eli silahına gidip bir canlının üzerine onu yaralamak veya öldürmek amacı ile kurşun sıkabilen bir polisin varlığını bilmek oldukça endişe verici bir durumdur. Bu anlamda, olay yerinde bulunan diğer polis memurlarının da yaşanılan olayın ciddiyetinin ve öneminin bilinciyle hareket edeceklerine inanıyoruz. Badem'in üzerine kurşun yağdırarak ağır yaralanmasına sebep olan polis memuru hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, yaptırımların uygulanması için olayın takipçisi olacağız. Kamuoyuna duyurulur.”