Kadınlardan 8 Mart Açıklamaları

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Bodrumlu kadınlar, yaptıkları basın açıklamaları ile birlik ve dayanışma çağrısında bulundu.

Kadınlardan 8 Mart Açıklamaları

Kent Konseyi Kadın Meclis tarafından Bodrum Belediye Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını, Kadın Meclisi Sözcüsü Av. Melih Meltem Anayaroğlu okudu. Anayaraoğlu şunları dile getirdi;

“Kadınların yaşadığı haksızlıklara karşı mücadele eden, dayanışma kuran, kadınların bilgi ve deneyimlerinden öğrenerek, mahkemelerde kadınlar ile yan yana olduk, olmaya devam edeceğiz. Bir yandan da, bize dayatılan hikâyenin sınırlarını zorlamaya, onu aşmaya, yeniden yazmaya devam edeceğiz. Dünyayı yerinden oynatacaksak, dayanışma ile yan yana yürümeliyiz. Yaşanan tüm eşitsizliklere rağmen, kadınların daha etkin, eşit ve özgür bir kimlik edinme yönündeki hak talebi, mücadelesi devam etmektedir. Biz kadınlar kendi hayatlarımızdan yola çıkarak eşit yurttaş olma mücadelesinde, bir kez daha yüksek sesle söylüyoruz, tüm kazanımlarımızdan, haklarımızdan vazgeçmeme konusunda çok kararlıyız! Yaşasın kadın dayanışması! Kadınlar birlikte güçlü!” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE İŞ SENDİKASI, KADIN ÜYELERİYLE BULUŞTU

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Belediye-İş Sendikası temsilcileri de, Bodrum Belediyesi kadın çalışanlarıyla bir araya geldi. 

Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı temsilen Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, CHP Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Meclis Üyesi- Bodrum Belediye Başkan adayı Tamer Mandalinci, Belediye İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ender Akbay, Disiplin Kurulu Üyesi Cem Özer, sendika üyesi belediye kadın çalışanları katıldı. 

Belediye İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ender Akbay yaptığı açıklamada böyle bir günde birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek saygılarını sundu. Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ise 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde fabrikaya kilitlenen ve çıkan yangında hayatını kaybeden, direnişin sembolü kadınları saygıyla andığını söyleyerek sözlerine başladı. Vekil Çakaloğlu, sözlerinin devamında, “Kadınların tarih boyunca kazandığı hakları hatırlayarak cesaret ve kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Sesimizi her platformda duyuracak hak ve özgürlüklerimizin savunucusu yine kendimiz olacağız.” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. 

Çakaloğlu, belediyenin kadın politikaları ve toplu iş sözleşmelerinde dikkat ettikleri hususlara da değinerek, “Başkanımız Sayın Ahmet Aras öncülüğünde Belediye-İş Sendikamızın çabalarıyla personelimizin daha iyi şartlarda hayatını devam ettirmesi için çalışmalar yürüttük. Sözleşmelerimizi yenileyerek çalışanlarımızın sosyal, ekonomik ve kültürel düzeylerini yükseltmeyi amaçladık. Her zaman, çalışanlarımızın insanlık onuruna yaraşır ve çağın gereklerine uygun yaşayış düzeyine ulaşmalarını hedefledik.” dedi. Çakaloğlu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi, iş yerinde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadın ve erkek çalışanların eşit fırsatlara sahip olmasını sağlamak için toplu iş sözleşmelerine önemli maddeler eklendiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan Meclis Üyesi Tamer Mandalinci ve CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, bugünün kadın dayanışması ve kadın mücadelesinde çok önemli olduğuna dair vurgu yaptılar. 
 
Toplantı sonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Belediye-İş Sendikasının Genel Başkan Nihat Yurdakul adına hazırlamış olduğu hediyeler, Bodrum Belediyesi kadın çalışanlarına takdim edildi. 

EGE KADIN PLATFORMU'NDAN AÇIKLAMA...

Ege Kadın Buluşması Platformu tarafından da, Cevat Şakir Caddesi Çarşı Kafe önünde, CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici’nin de katılımıyla bir açıklama yapıldı. Platformun Muğla Sekreteri Yüsra Miskioğlu tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, emekçi kadınların haklarını elde etmek uğruna can verdikleri bir mücadeleyi simgeler. Bu nedenle, 8 Mart bir kutlama günü değil, kadınların hak mücadelesini anma, ayrımcılığa, şiddete karşı çıkma günüdür.

Tüm dünyada kadın erkek eşitliğinin sağlanamadığı bilinen bir gerçektir. Henüz hiçbir ülkede kadın ve erkek arasında tam bir eşitlik yok. Ancak bu yolda ilerleyen İskandinav ülkeler yine listenin en başında. İlk sıralarda İzlanda, Norveç, Finlandiya ve İsveç var. Araştırmalar kadın erkek eşitliğinin tam olarak sağlanması için daha 100 yıllık bir mücadele gerekeceğini gösteriyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de durum farklı değil, ülkemizin de bu hususta kat etmesi gereken yolun uzunluğunun farkındayız. 

İşte bu yaşamsal dönemeçte Ege Kadın Buluşması Platformu olarak kadınları yaşamın her alanında dayanışmaya ve mücadeleye çağırıyoruz. Bizler kadın-erkek eşitliğinin tam ve doğru bir şekilde sağlandığı güne kadar yasalarda ve yaşamın her alanında demokrasinin temel kriteri olan kadın erkek eşitliğinin sağlanması, bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik her tür şiddete son verilmesi için kararlılıkla mücadeleye devam diyoruz.”