İki Veteriner Hakkında Soruşturma

Bodrum Kent Konseyi, Bodrum Belediyesi’nde çalışan bir veterinerin yetkisi olmamasına rağmen bir kedinin bacağını internet üzerinden izlediği videoya göre kesmeye çalışıp ölümüne neden olduğu, başka bir veterinerin ise hayvanlara şiddet uyguladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Veterinerler hakkında soruşturma başlatıldı.

İki Veteriner Hakkında Soruşturma

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu’ndan yapılan yazılı basın açıklamasında Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan iki veteriner hakkında vahim iddialar ortaya atıldı. Veterinerlerden birinin önüne getirilen kediye 26 saat müdahale etmeyerek ölümüne neden olduğu iddia edildi. Aynı veterinerin trafik kazasında yaralanıp barınağa getirilen başka bir kedinin yetkisinde olmamasına rağmen Youtube üzerinden izlediği videoya göre bacağını kesmeye çalıştığı ve kedinin öldüğü ileri sürüldü. 

Açıklamada, müdürlükte çalışan başka bir veterinerin ise birden fazla hayvana şiddet uyguladığı iddia edilerek iki veteriner hakkında suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi. 

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

“Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde Veteriner Hekim olarak görev yapmakta olan bir kadın veteriner hekimin, kendi görev tanımı içinde bulunan, acil müdahale gereken bir kedi iki kez tekniker tarafından muayene için önüne getirilmiş olmasına rağmen 26 saat kediye müdahale etmediği ve kedinin öldüğü, aynı kadın veteriner hekim tarafından, bu kez görev ve yetkisi olmamasına, yetkili hekimce kendisine yolda olduğu ve sadece acil müdahale yapıp kendisini beklemesi söylenmiş olduğu halde, cep telefonunu açıp, ameliyat masasına koyup, youtube üzerinden kedi bacağı nasıl kesilir diye aratarak videoya bakmak sureti ile kedinin bacağını kesmeye çalıştığı, kanamayı durdurmadığı için teknikerden yardım istediği ve bacağı yanlış yerden kestiği öğrenilmiştir ve maalesef bu kedimizin de hayatını kaybettiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. 

Bir erkek veteriner hekim tarafından ise hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu, hatta şiddet uygulandığı öğrenilmiştir. Tarafımızca edilen bilgiye göre, veteriner hekimlerin üstleri tarafından ilgili konularda tutanaklar tutularak idari soruşturma başlatılması talepli Bodrum Belediyesi Disiplin Kuruluna tüm bilgiler gönderilmiş, tanıklar ifade vermiştir. Her iki hekimin bu süreçte yıllık izne ayrıldığı ve fakat dün itibari ile yeniden bakımevlerinde göreve başladığı anlaşılmıştır. 

Endişe verici olan bu gelişmeler neticesinde Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu ve Başka Bir Hayat Diliyorum Derneği Avukatları tarafından veteriner hekimler hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”