Mezuniyet Oyunlarını Sahnelediler

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri mezuniyet oyunları Mançalı Don Kişot’u sahneledi.

Mezuniyet Oyunlarını Sahnelediler

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü 4. Sınıf öğrencileri, mezuniyet oyunu Mançalı Don Kişot ile Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu sahnesine çıktı.

Cervantes’in ünlü başyapıtından uyarlanan oyunun yönetmenliğini, 2016 yılında Bodrum’a yerleşerek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde ders vermeye başlayan Selçuk Sazak yaptı.

Yoğun ilgi gören oyunda öğrencilerin performansı büyük beğeni topladı. Öğrenciler, oyun sonunda ayakta alkışlandı.

Yönetmen Selçuk Sazak, Kent Haber’e yaptığı açıklamada Cervantes’in başyapıtını günümüze yaklaştırdıklarını dile getirerek şöyle konuştu;

“Biz biraz oyunu değiştirdik. Olayın hikayesi Orta Çağ’da geçiyor fakat biz bunu biraz daha günümüze uyarlama açısından değiştirdik. Genç oyuncularla çalışıyorsunuz, onları yaşlandırmak, Orta Çağ’ın karanlık dünyasına sokmama açısından günümüze yaklaştırdık. 1950’lerin İspanya’sı, Franko rejiminin içine soktuk. Oyun, 2,5 saat ama biz bunu 1 saat 20 dakikaya düşürdük. Müziklerde biraz kısaltma yaptık. Genelde bir hapishanenin içinde yaşayan mahkumların kendi aralarında oyunu nasıl kotaracaklarını işledik. Bunda da öğrencilerim baya başarılı oldular. Rollerini başarıyla canlandırıyorlar.”

Oyuncuklardan Yunus Emrecis, oyuna çok iyi hazırlandıklarını ve sürecin kendileri açısından çok olumlu geçtiğini ifade ederken Don Kişot’u canlandıran Mehmet Ala Karabaş ise şu ifadeleri kullandı;

“Hocamız bize bu süreç boyunca hep destek oldu, her zaman arkamızdaydı. Bunu hissettik ve bugün de sahneye çıktık. Benim için çok mutluluk verici ve anlamlı. Cervantes’i oynamak, onun felsefesini tanımak, onunla beraber insanları bu yola çekmek çok güzel, keyifli. Don Kişot, hayal gücü çok yüksek biri. İnançları çok güçlü, sevgi dolu.”

Oyun, bu akşam(12 Mayıs) saat 20.30’da yeniden sahnede olacak.