Balıkçılardan Zamma Tepki: Satmıyoruz!

Bodrum’da balık av malzemeleri ve yem satan işletmeciler, olta balıkçılığında kullanılan yeme üst üste yapılan zamlara tepki gösterip yem tedarik etmeme kararı aldılar.

Balıkçılardan Zamma Tepki: Satmıyoruz!

Olta balıkçılığında en çok kullanılan yem olan mamun (bir tür böcek) son 2 yılda 3 kat zamlandı. Hem gramajı düşürülen hem de fiyatı artırılan yemin paketinin fiyatı, 35 TL'ye kadar çıkarıldı. Yükselen yem fiyatları ile birlikte diğer giderlerin artması, Milas ve Bodrum bölgesindeki olta balıkçılığı sektörünü olumsuz yönde etkiledi. 

Çoğunluğu İzmir’de bulunan mamun yemi tedarikçileri, mamunun fiyatına bir zam daha yaparak paketini 50 TL'ye çıkardı. Bodrum’da balık av malzemeleri ve yem satan işletmeciler de duruma tepki göstererek mamun almama kararı aldı. 

Sosyal medyadan bir açıklama yapan işletmeciler aldıkları kararı şu sözlerle dile getirdiler; 

"Sevgili müşterilerimiz. Yem tedarikçilerimiz geçen hafta aldıkları bir kararla mamuna yüksek miktarda zam yaptılar. Bizler Bodrum bayileri bu gramajdaki mamunu istedikleri yeni fiyata sizlere satmayı uygun görmediğimiz için bütün Bodrum bayileri olarak sizler için yeni bir çözüm bulana kadar canlı mamun satmama kararı almış bulunmaktayız. Stoklarımızdaki donmuş mamunu eski fiyattan satmaya devam edeceğiz. Saygılarımızla."

Kent Haber'e de açıklama yapan işletmeciler, "Mazot fiyatı 28 TL'ye çıktığında mamunun fiyatını 35 TL'ye çıkardılar. Maliyetleri göz önünde bulundurarak biz de sesimizi çıkarmadık. Şu anda mazotun fiyatı 21 TL, indirim geldi ama tedarikçiler buna rağmen zam yapıyor. 50 TL'ye çıkardılar. Bir amatör balıkçı tekneyle her çıktığında 3-4 paket yem alıyor. Bu altından kalkılamaz bir hal alır. Tedarikçiler bizim istediğimiz fiyata gelene kadar Bodrum’da mamun almayacağız." dediler. 

Amatör balıkçıların ise alternatif yem arayışına girdiği öğrenildi.