Başsavcı Arslan, Basınla Biraraya Geldi

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, Adli Yıl açılışı dolayısıyla Bodrum’daki basın mensupları ile biraraya geldi. Başsavcı Arslan, toplantıda basın mensuplarına Bodrum Adliyesi'ndeki çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

Başsavcı Arslan, Basınla Biraraya Geldi

Bodrum Adliyesi’nde düzenlenen toplantıya Cumhuriyet Savcıları Ufuk İmren, İsmail Kabadayı, Hasan Çetin ve Hakan Tezel de katıldı. Toplantıda konuşan Başsavcı Arslan, sözlerinin başında Bodrum Adliyesi’nde koronavirüs salgınına karşı geniş tedbirler aldıklarını ifade ederek şunları söyledi;

“Girişte bir kameramız var. Hem ateş ölçüyor hem de maske olmadığında uyarı veriyor. Çok nitelikli bir kamera. Her kata 4’er tane dezenfektanlar koyduk. Ben sık sık kullanıyorum, arkadaşlarımıza da kullanmalarını tavsiye ediyorum. Maskesi olmayanlara girişte maske veriyoruz. Duruşmalarda geçici bir düzenleme yapacağız. vatandaşlar dışarıda olacak ve içeride çok fazla yığılma olmayacak. Saati yaklaşanı personel vasıtasıyla içeri alacağız. Bu anlamda benim vatandaşlardan ricam işi olmayan yani duruşmaya çağrılmayanların adliyeye gelmemeleri. Yani hem duruşmaya gelenler, hem diğer vatandaşlar, hem de işi olmayanlar oluyor. Bir kişinin duruşması var, 10 kişi geliyor. Bu hastalık ve güvenlik anlamında sıkıntılı bir durum” dedi. 

Başsavcı Arslan "Çok şükür şimdiye kadar ne meslektaşlarımızda, ne de adliye personelimizde pozitif vaka görülmemiştir. Bundan sonra da bulaş olmaması için tüm yargı çalışanlarımızdan ve vatandaşlarımızdan alınan tedbirlere uymalarını özellikle istirham ediyorum" diye konuştu. 

“SUÇTA YÜZDE 8 AZALMA VAR!”

Bu yıl geçen yıla göre suç olaylarında yüzde 8 azalma olduğunu dile getiren Arslan, "Biz 2 yıl önce göreve başladığımızdan bu yana gerçekleşen tek organize olay diyebileceğimiz motosiklet çetesinin gerçekleştirdiği olaydı. 2 vatandaşımız silahlı saldırıya uğramış, biri hayatını kaybetmişti. Zaten suçlular hemen bulundu, devam eden soruşturma da diğer şüphelilerle ilgili gereği yapılmıştı. Tek olay o. Bizde başka organize bir olay yaşanmadı, çok şükür. Arkadaşlarımız o anlamda iyi çalışıyorlar. Savcılarımız da, kolluk güçlerimiz de iyi çalışıyor" dedi. 

2018 ve 2019 yıllarında soruşturma dosyalarının temizlenme oranlarından da bahseden Başsavcı Arslan, 2018 yılında çıkarılan iş oranının yüzde 92.2 olduğunu, 2019 yılında ise bu oranın yüzde 98.49 olarak gerçekleştiğini dile getirdi. Arslan, 2019 yılında hedef süre içerisinde sonuçlandırılan soruşturma dosya oranının ise yüzde 90 olduğunu kaydetti.

Arslan, mevcut adliye binasının hemen karşısına yapılacak ek bina için proje çalışmalarının da 2 ay içinde yapılacağının bilgisini verdi. 

Arslan ayrıca “Adalet Bakanlığımız bünyesinde ve adliyemizde kurulum çalışmaları devam eden Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün adli görüşme odalarına yönelik çalışmaları tamamlandı. Bu odalarda tüm mağdurlar ama özellikle kadınlar ve çocuklar için iletişim odaları faaliyete geçti” dedi.

Arslan, Mumcular'da yapılan yapımı devam eden cezaevi inşaatının ise yüzde 76'sının tamamlandığını ve teslim tarihinin 20 Kasım 2020 olduğunu aktardı. 

Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, açıklamasında son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de her hal ve durumda hukukun üstünlüğünü esas alarak, hiçbir etki altında kalmadan tarafsız ve bağımsız bir şekilde, hızlı, etkin ve özellikle isabetli işlem ve kararlarla adaleti tesis edecek ve aziz milletimize adli hizmet vermeye devam edeceğiz.

Açılış vesilesi ile makamında hain teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz nezdinde, vatanımız ve milletimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazilerimizi minnetle anıyorum. Yeni Adli yılımızın, adli hizmet sunduğumuz aziz milletimize, mesai mefhumu gözetmeden fedakarca görev yapan değerli yargı çalışanlarımıza, adli personelimize, meslektaşlarımıza, hukuk camiasına ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Katılımlarınız için tekrar teşekkür ederim, saygılarımı sunarım.”