Begonvil Kenti Bodrum...

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Begonvil Kenti Bodrum” projesi tanıtıldı. Toplantıda konuşan Başkan Ahmet Aras, 6 başkan yardımcısı, 20’ye yakın müdürü olduğunu ifade ederek “Belediye yöneticileri olarak Bodrum için bir şeyler yapmak isteyen insanlara ulaşınız, proje üretiniz. Her şeyi lütfen başkandan beklemeyiniz” dedi.

Begonvil Kenti Bodrum...

Mausolos Sergi Salonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Çarşı Mahalle Muhtarı Zerrin Muğlalı, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Doç. Dr. Esra Sağlık, Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Hüseyin Tutkun, belediye meclis üyeleri, Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu Begonvil Kenti Bodrum Projesi Koordinatörü Gürol İnan, davetliler ve basın mensupları katıldı. 

Koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında 50 kişi ile sınırlandırılan tanıtım toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu Begonvil Kenti Bodrum Projesi Koordinatörü Gürol İnan, Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu'nun Bodrum'daki kent estetiğini olumsuz etkileyen unsurları azaltmak, kent estetiğini olumlu etkileyecek unsurları da arttırmak için çalıştığını, Begonvil Kenti Bodrum Projesi'nin de bu kapsamda başlatıldığını söyledi.

Projenin sürdürebilirliği için birçok çalışmanın gerçekleştireceğini de belirten Gürol İnan, proje kapsamında Begonvil Festivali başta olmak üzere birçok etkinliğin hayata geçirileceğini sözlerine ekleyerek, projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

BELEDİYE VE KENT KONSEYİ ORTAK PROJELERİNE DEVAM EDECEK 

Bodrum’u Begonvil Kenti ilan ederek, begonvili Bodrum’un yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlarında kullanmak ve kentin her yerinde begonvilin kent dokusunun ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamak amacıyla oluşturulan “Begonvil Kenti Bodrum” projesinin tanıtım toplantısında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi'nin birlikte çok önemli projelere imza atacağını belirterek başladığı konuşmasını, Zülfü Livaneli'nin Bizi Sürükleyen Nehir kitabından doğa ve hayvan içerikli satırlar okuyarak sürdürdü.

“HER ŞEYİ BAŞKANDAN BEKLEMEYİNİZ”

Aras, özellikle belediyede yönetici konumunda bulunan isimlere proje üretme çağrısında bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Ben bütün belediye personeli ve yöneticilerine sesleniyorum. Sadece onlara değil, kamu kurumlarında çalışan herkese sesleniyorum. Lütfen kendisini ortaya koyup da bir şeyler yapmak isteyen insanların önünü açın, onlara destek verin. Belediye yöneticileri olarak Bodrum için bir şeyler yapmak isteyen insanlara ulaşınız. Her şeyi lütfen başkandan beklemeyiniz. 6 tane başkan yardımcım var, 20’ye yakın müdürüm var. Bu arkadaşlar, bu cevherleri ortaya çıkaracaklar. Yeni projeler yapacaklar. Ben rutin işleri istemiyorum onlardan. Onlar zaten yürür. Bunların yapması gereken proje üretmektir, inovasyondur, geleceğe hazırlanmaktır. Ben sizlerin huzurunda çalışmaları için arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ama Bodrum onlardan çok daha fazlasını bekliyor. O çalışmaları yapacaklar ve gerçekten Bodrum’u düşünen insanları bulacaklar, çıkaracaklar, onları dinleyecekler, fikirlerine değer verecekler ve ortaya böyle projeleri çıkartacaklar.”

Hazırlanan eylem planı hakkında da konuşan Başkan Aras, "Öncelikle begonvili, tıpkı Balıkçı’nın hayal ettiği gibi kent dokumuzun ayrılmaz bir parçası haline getireceğiz. Bodrum’un özgün kent kimliğine katkıda bulunan, kentimizi farklılaştıran alanlar yaratacağız. Bu konuda okullarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, begonvil üreticilerimizle ve peyzaj mimarlarıyla ortak çalışacağız. Makro hedefimiz; Bodrum’un begonviller kenti olarak tüm dünyaya tanıtmak. Begonvil üretimini artırarak teşvik edeceğiz. Buna önce Belediyemizden başlıyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz, yılda ortalama 10 bin adet begonvil fidesi üretiyor. Bu rakamı önümüzdeki yıl 50 bine çıkarıyoruz. Begonvil üretimi yapan firmaları ve kişileri destekleyeceğiz. Bu üretime dair iç ve dış pazarda satış stratejileri oluşturacağız" dedi.

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi'nin begonvil dağıtımı ve bakımını üstleneceğini sözlerine ekleyen Başkan Aras, Bodrum'a gelen yatırımcılara, ev yapmak isteyen vatandaşlara, müteahhit, mimar, peyzaj mimarı ile evini bahçesini yenileyecek vatandaşlara seslenerek, "Arkadaşlar palmiye gerçekten Bodrum'un bitkisi değildir. Palmiye Arap Yarımadasının veya Ekvator tarafının bitkisidir. Bizim zeytinimiz var, bizim pinarımız var, bizim meşelerimiz var, bizim benjaminlerimiz var, bu bölgenin begonvilleri var. Lütfen bahçeleri bunlarla donatınız” diye konuştu. 

Pandemi sonrası düzenlenecek begonvil festivalinden de bahseden Başkan Aras, "Begonvil temalı en güzel evleri, vitrinleri, duvarları, bahçeleri ve sanatı ödüllendireceğiz. Begonvil temalı giysilerimiz, takılarımız, dekorasyon ürünlerimiz, heykellerimiz, resimlerimiz olacak. Bunun için yarışmalar düzenleyeceğiz" dedi.

Başkan Aras konuşmasının ardından proje kapsamında Mine Sanat Galerisi tarafından 28 sanatçının eserlerinden oluşturularak hazırlanan ve 17-27 Eylül tarihlerinde Bodrum Belediyesi Mausolos ve I.Artemisia sergi salonlarında ziyaret edilebilecek olan ‘Diyaloglar: Bodrum’ adlı karma sergilerdeki eserleri inceledi.