BkMM Deprem Gündemiyle Toplandı

8 Yıldır aylık periyodik toplantılarında ülke ve bölge gündemindeki konuları katılımcılarla masaya yatıran Bodrum Küçük Millet Meclisinin bu ayki gündemi “Deprem Gerçeği ve Bodrum’un deprem riski"ydi.

BkMM Deprem Gündemiyle Toplandı

Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un yürütücülüğünü üstelendiği toplantıya, uzman konuk olarak deprem tahmin uzmanı Oksal Erev de katıldı. Muğla 911 Arama Kurtarma ve Araştırma Derneği başkan ve üyelerinin de katıldığı toplantıda Oksal Erev’in tespitleri Bodrumluları rahatlattı.

“Bodrum deprem yaşamayacak, ancak yakınlarında gerçekleşecek depremlerin etkisini hissedecek” diyen Erev, konuşmasında şu konulara değindi.

“Yurdumuz deprem kuşağındadır ve hepimiz depremle yaşamasını öğrenmek zorundayız. Depremin net olarak belirlenmesi mümkün olmamakla birlikte bilimsel yollarla depremi tahmin etmek mümkündür. Ancak burada önemli olan deprem sırasında nerede olacağımız. Bodrum bu yönüyle şanslı bir yer olsa da bizler yaşamımızın her anında Bodrum'da olmayabiliriz. Aynı şekilde çok büyük bir deprem beklentisi içinde olan İstanbul'da depreme dayanıklı bir evde oturan kişi, yolda ya da başka bir binada depreme yakalanabilir ya da riskli bir yerde yaşayan kişi deprem sırasında depreme dayanıklı bir binada bulunduğu için tehlikeden korunmuş olabilir. Yani deprem kaçınılmazsa, tüm yapı stoklarını depreme dayanıklı hale getirmek gerekir. Ayrıca tüm yurttaşların mutlaka yaşadıkları binaların zemin etütlerini yaptırmaları ve afet bilinci eğitimi almalarında yarar var. Aslında 1999 depreminden sonra deprem sonrası kurtarma çalışmaları ve kriz yönetimi konusunda önemli bir tecrübe kazanılmış olunsa da hala bir koordinasyon sıkıntısı var. Türkiye'de mutlaka bir Afet İşlerinden sorumlu bakanlık kurulmalı, afet çalışmaları siyasetin dışında kalmalıdır” dedi.

20 yıldır deprem projelerinde aktif görev alan, aynı zamanda İstanbul 911 Arama Kurtarma Derneğinin de başkanı olan Oksal Erev, isabetli deprem tahminleriyle dikkat çeken bir uzman iken, bir yıl öncesi Bodrum'a yerleşip, depremle ilgili çalışmalarını askıya almıştı.

“Bodrum'da yaşayan bir yurttaş olarak afet konularında üzerime düşen her türlü desteği vermeye hazırım” diyen Erev, “Bodrum'da yaşayan tüm yurttaşların mutlaka afet bilinci eğitimi alması gerektiğini yineleyerek, “endişeye, paniğe gerek yok” dedi.

Toplantıya katılan konuklar da Muğla 911’den afet bilinci eğitimi talebinde bulundu.