BODER'den Zamansız Çalışmalara Tepki!

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) yaptığı yazılı basın açıklaması ile yoğun turizm sezonunda yürütülen altyapı çalışmalarına tepki gösterdi. BODER açıklamasında Bodrum'un bilinen sorunlarının çözümü için elzem olan altyapı çalışmalarının, ilgili kurumların doğru koordinasyonu ile şehir ekonomisine zarar vermeyecek zamanlarda yapılması istendi.

BODER'den Zamansız Çalışmalara Tepki!

BODER'den yapılan açıklamada özellikle son günlerde yarattığı sorunlar nedeniyle yoğun gündem olan Dr. Mümtaz Ataman Caddesi'ndeki AYDEM'in yaptığı elektrik hatlarını yeraltına alınma çalışmaları örnek gösterilerek, bu çalışmaların zamanında yapılması için kurumların koordine olması çağrısı yapıldı. Turizm sezonunun en yoğun zaman dilimlerinde yapılan bu çalışmaların Bodrum'a zarar verdiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;  

"Geçtiğimiz günlerde Dr. Mümtaz Ataman Caddesi boyunca, Bodrum’un ana ticari kolu olan, turizm sezonu ortasında başlayan ve adına “ALTYAPI ÇALIŞMASI” denilen uygulama son derece zamansız ve şehrin turizm dinamizmine uymayan bir çalışmadır. Ortaya çıkan kaos ve görüntüler bu cennet Bodrum’a yakışmayan niteliktedir. Şehirde yaşayanların malumudur ki, bu tarz zamansız ve kaotik uygulamalar artık hem sektörü hem de vatandaşı yormaktadır, bezdirmektedir. Şehrin ihtiyaçları da yapılması gerekenler de uzun süredir bellidir fakat anlayamadığımız bir şekilde ilgili kurumlar hiçbir zaman birlikte çalışamamaktadır.

Yine herkesçe malumdur ki, Bodrum’un ve ilimizin her köşesi, geçiminin büyük çoğunluğunu turizmden sağlamaktadır. Sadece ilçemizin sektöre yarattığı ticari hacim 1 Milyar Doları geçmektedir. Turizm ise ana kaynağını doğadan, huzurdan, barış ortamından, şehrin tüm paydaşları ve kaliteli ortamından sağlamaktadır. 

BODER olarak gerek ikili diyaloglarımızda gerekse de ilgili çözüm getirilmesi gereken sorun raporlarımızda tüm bunları tek tek anlatmış, tüm ilgililere resmi olarak paylaşmışızdır. Sorunların çözümüne dair inancımız her zaman tam olmakla beraber, bu sorunlar üyemiz olsun olmasın, vatandaşımızın da yaşadığı, turizmin gelişmesini engelleyen sorunlardır ve BODER olarak, artık sektörümüzün ve şehrimizin faydasına olması gerekenleri bıkmadan ve her zaman dile getireceğimizi belirtmek isteriz.

İlgili bölgede sezon ortasında anlamsızca gerçekleşen sözde çalışma sonucunda bölgede bulunan birçok otelimiz çok ciddi iş kaybı yaşaması yanı sıra, birçok yerli turistimiz ve bölgede yaşayan vatandaşlar mağdur olmuşlardır. Yabancı turist ve acentalar ise konuya anlam veremediklerini birçok işletmecimize belirtmişlerdir. 

Sezonun ortasında yaşanan tüm hadiselere rağmen yetkililerden işimizi yapmak için ve turizm yoluyla ülkemize kazandırabilmek için tek ricamız şudur ki; lütfen sektörün ve ilgili tüm sistemin işini yapabilmesi adına, hizmet üretebilmesi adına turizmi rahat bırakın ve yaşananlardan ders alarak alınması gereken önlemleri yoğun sezon öncesinden birlikte planlayın.

Sezonun ortasında yaşanan tüm hadiselere rağmen yetkililerden işimizi yapmak için ve turizm yoluyla ülkemize kazandırabilmek için tek ricamız şudur ki; lütfen sektörün ve ilgili tüm sistemin işini yapabilmesi adına, hizmet üretebilmesi adına turizmi rahat bırakın ve yaşananlardan ders alarak alınması gereken önlemleri yoğun sezon öncesinden birlikte planlayın."

ÖZGÜR ve TARAFSIZ BASIN ENGELLENMEMELİDİR!

BODER açıklamasında önceki gün bölgedeki çalışmaları haberleştirmek için görüntülediği sırada şantiye çalışanlarının sözlü ve fiziki saldırısına uğrayan gazeteci Fatih Bozoğlu'nun yaşadıklarına da tepki gösterilerek "Tüm bu yaşananlar yetmezmiş gibi, yerel basın mensubu emekçisi Sn. Fatih Bozoğlu konuyu haber yapmak isterken orada bulunan taşeron firma çalışanları tarafınca tartaklandığı haberini büyük bir üzüntü ile öğrendik.

BODER olarak basın mensubu dostlarımızın olumlu olumsuz tüm haberlerini sükûnet ile karşılarken inandığımız tek şey; basının özgür ve tarafsızlığıdır. Halka haber aktarmak için her detayda özverili çalışan tüm basın mensubu dostlarımıza teşekkür ediyor, Sn. Bozoğlu’na ve tüm emekçi basın mensuplarına geçmiş olsun diliyor ve yaşananları kınıyoruz. Özgür ve tarafsız basının haber yapma, halkın da haber alma hakkı engellenemez." ifadeleri yer aldı.