Bodrum'da Karadeniz Rüzgarı Esti

Bodrum’da 5’inci kez gerçekleştirilen Hamsi Festivali ile ilçede adeta Karadeniz rüzgarı esti. 2,5 ton hamsinin mısır unu ile harmanlanıp tavalarda buluşmasını tatmak isteyen vatandaşlar, yaklaşık 250 metre kuyruk oluşturdu.

Bodrum'da Karadeniz Rüzgarı Esti

Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneğinin organizasyonu ile ilçede bir kez daha “Hamsi Festivali” yapıldı. Yoğun katılımın olduğu festivalde bir taraftan Karadenizli yöresel sanatçıların tulum ve kemençe eşliğinde seslendirdiği türkülerle İskele Meydanında horon tepen vatandaşlar, diğer taraftan ise dağıtılan hamsinin tadına bakmak için Belediye Meydanına kadar uzanan 250 metrelik kuyruk oluşturdular.  

Etkinliğe Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Ak Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da aralarında olduğu binlerce kişi katıldı. Festivalde Karadeniz ile özdeşleşen ürünlerin satıldığı çok sayıda stant açıldı.  

Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği Başkanı Sefer Çelik, etkinliğe yoğun bir katılımın olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Bodrum’da yaşayan 20 bin Karadenizli hemşerilerime güzel bir gün yaşatmak adına böyle bir etkinlik organize ettik. Görüyorsunuz, hamsi kuyruğu şimdiden bir kilometreyi aşmış durumda. Millet, halkımız, 20 bin vatandaşımız bugün burada, çok güzel bir gün yaşıyoruz. Festivalimize katılan ve destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Bodrum’da her kökenden insanın barış içinde yaşadığını ifade ederek şöyle konuştu; “Bodrum birçok kültürü bir arada yaşayan bir kenttir. Bu kentte yaşayanların kültürlerini, örf ve adetlerini bir arada yaşayacağız. Hoşgörünün ve huzurun olduğu böyle bir kent yok Türkiye’de. Bunun içinde Bodrum’u çok seviyoruz ve sahip çıkacağız. Karadeniz dayanışma derneğimizin çalışmalarını da ilgi ile takip ediyoruz. Yıllardır bıkmadan, usanmadan sizleri bir araya toplamak için uğraşıyorlar. As olan bütün insanları bir araya getirmektir. Mutluluğu, kardeşliği, paylaşmayı burada sergilemek çok önemli” dedi. 

Dernek Genel Sekreteri Yener Çelik de duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Bodrum çok kozmopolit bir yer; 81 ilden yaşayan vatandaşlarımız var. Bu tür burada yapılan her etkinlik bir kültürel faaliyet olarak tarihe geçiyor. Gerçekten buradaki kemençeyi görmeyen tulumu görmeyen örf adetlerimizi görmeyenlere bunları görme fırsatı veriyoruz. Yani kültürlerin Entegre olması birbirlerine tanıtılması bunu üstlenmiş durumda Bodrum Yarımada Karadenizliler Derneği bunu da başarıyla yaptığımızı düşünüyorum elimizden geldiğince. Bu sene 2,5 ton hamsi getirdik malum hamsi de bayağı pahalı onu da söylemek istiyorum Çok zor Çünkü hazırlanmış kesilmiş hamsiler geliyor ve Karadeniz´den geliyor. Dolayısıyla burada bunu yaparken milletimiz lezzetini alıyor Alan bir daha almak istiyor ama kuyruk da yaklaşık 250 metreyi buldu. Ben demin gezdim oralarda çok çok güzel görüntüler var. Hakikaten çok mutlu oluyoruz.”

Meydandaki eğlence akşam saatlerine kadar devam etti.