Bodrum’un Denizcileri Bu Kitapta

Yazar Hamdi Topçuoğlu’nun yazdığı “Bodrum’un Mavi Yıldızları- Süngerciler” isimli kitap için tanıtım etkinliği düzenlendi.

Bodrum’un Denizcileri Bu Kitapta

İlçede yaşamını sürdüren Yazar Hamdi Topçuoğlu, Bodrum’un son dönem denizcilik tarihini usta çırak ilişkileriyle yetişmiş 23 denizcinin dilinden anlattığı “Bodrum’un Mavi Yıldızları - Süngerciler” isimli kitabı, raflarda yerini aldı. 

Deniz, yosun, sünger, tirhandil gibi imgeler, hatta kokular üzerinden Bodrum tarihini, anılarda kalmış gündelik yaşamı, eskinin değerlerini hatırlatan kitap için Bodrum Denizciler Derneği’nde düzenlenen tanıtım ve imza gününde, kitapta yer alan denizciler ve ailelerinin de aralarında olduğu çok sayıda Bodrumlu katıldı. 

Etkinlikte kitaplarını okurları için imzalayan Hamdi Topçuoğlu, kitapta çok önemli bilgilerin yer aldığını dile getirerek şöyle konuştu;

“Çok zor günler geçirmişler. Bir patatesi 8 kişi bölüşmek ne demek biliyor musunuz? Günlerce karaya çıkmadan yaşamak ne demek biliyor musunuz? Bu hayat öyle kolay bir hayat değil. Eğer bugün Bodrumlular şu lüks tekneleri görüyorlarsa, eğer bugün Bodrumlular buradan ekmek yiyorlarsa bu denizcilere borçludur. Lütfen onları alkışlayın ve saygı duyun. O insanların hikayelerini bilmezseniz Bodrum’u tanımanız mümkün değil. Dün gelip bugün Bodrum’la ilgili ahkam kesmek kolay değil. Bodrum’la ilgili bir şey söylemek istiyorsanız bu insanların hikayelerini dinlemek zorundasınız ki Bodrum’la ilgili bir şeyler söyleme hakkınız olsun. İnanın o kadar güzel insanlar ki onlar, her birinin yanında bir saat dursanız hayatı öğrenirsiniz, insanlığı öğrenirsiniz, dostluğu öğrenirsiniz, paylaşmayı öğrenirsiniz. Ben onları okunsun diye değil öğrenilsin, içselleştirilsin, Bodrum böyle sevilsin diye yazdım. Hayat onlara gerçekten çok zordu ama geride bıraktıkları miras çok değerli.”

Sponsorluğunu Allkaria'nın yaptığı kitabın tanıtım toplantısında denizciler de düşüncelerini dile getirdiler.