Bodrum'un Payına Hayal Kırıklığı Düştü!

Düşük ve orta gelirli vatandaşlara ev sahibi olma imkanı sunan TOKİ sosyal konut projesi başvuru tarihleri açıklandı. Proje kapsamında Muğla il genelinde toplam 2600 konut yapılacak. Özellikle memur ve çalışanların büyük konut ihtiyacının olduğu Bodrum'da 150 konut yapılacak olması ise hayal kırıklığı yarattı.

Bodrum'un Payına Hayal Kırıklığı Düştü!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesi sloganıyla tanıtılan TOKİ kampanyasının detayları belli oldu. TOKİ sosyal konut başvuruları 14 Eylül 2022 Çarşamba günü başlayıp 31 Ekim 2022 tarihinde sona erecek. E-Devlet Başvuruları 28.10.2022 tarihinde sona erecek. Hak sahiplerine konutlar; yüzde 10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak. Proje kapsamında Muğla'nın ilçelerinde yapılacak konut sayısı da netleşti. TOKİ web sayfasında açıklanan bilgilere göre Muğla genelinde; Bodrum'da 150, Fethiye'de 53, Kavaklıdere'de 2 ayrı proje ile 55 ve 350 olmak üzere toplam 405, Köyceğiz'de 292, Muğla Merkez'de 1.100, Milas'ta 100, Seydikemer'de 200 ve Yatağan'da 300 olmak üzere toplam 2.600 konut yapılacak.

Nüfus olarak Muğla'nın en kalabalık ilçesi olma özelliği taşıyan ve ayrıca ilçe genelindeki fahiş kira bedelleri nedeniyle özellikle memurlar ve çalışan kesimin büyük konut ihtiyacının olduğu Bodrum'a yapılacak konut sayısının Kavaklıdere, Yatağan, Köyceğiz gibi ilçelerin çok gerisinde kalması hayal kırıklığı yarattı.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye'nin 81 ilindeki 250 bin sosyal konut için detaylar ve başvurular başladı. Vatandaşlar konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapabilecekler. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan "Konut Belirleme Kurası" ile belirlenecek. 

BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR? 

TOKİ sosyal konut projesi başvuru ücreti, 500 TL olarak belirlendi. Çevrim içi başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun hizmete erişime engel olmasını önlemek amacıyla başvurular kademeli olarak alınacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesi; 0 olan vatandaşlar 14 Eylül Çarşamba, 2 olan vatandaşlar 15 Eylül Perşembe, 4 olan vatandaşlar 16 Eylül Cuma, 6 olan vatandaşlar 17 Eylül Cumartesi, 8 olan vatandaşlar 18 Eylül Pazar, 19 Eylül Pazartesi gününden itibaren herhangi bir sınırlama olmaksızın söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecek. 

TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,

Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,

Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama

İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması ve başvuru yapacak vatandaşların 18 yaşını tamamlamaları gerekiyor. Genç kategorisine ise 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlar müracaat edebilecek.

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecek.