Bu Yıl Gerginlik Yaşanmadı...

Kardak krizinin 25. yıldönümünde, Yunanlıların ihlali olmayınca bölgede ilk kez Türk ve Yunan Sahil Güvenlik unsurları arasında bir gerginlik yaşanmadı.

Bu Yıl Gerginlik Yaşanmadı...

Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi’nin yaklaşık 3.5 mil uzağında olan Kardak Kayalıkları'na her yıl çelenk atmak için gelen Yunan yetkililer, bu yıl bu alışkanlıklarından vazgeçti. Kardak krizinin 25. yıldönümü nedeniyle yaşanması muhtemel ihlale karşı Deniz Kuvvetlerimize ait 1 savaş gemisi ve 2 Sahil Güvenlik botu bölgede sürekli devriye attı. 25 yıl sonra ilk kez Kardak kayalıklarında gerginlik yaşanmadı.

KARDAK KRİZİ... 

Figen Akat isimli Türk kargo gemisi 25 Aralık 1995 tarihinde Ege Denizi'ndeki Bodrum'un 6,1 kilometre (3,8 mi) uzaklığındaki Kardak Kayalıkları'nda karaya oturdu. Yunan yetkilileri geminin kaptanıyla irtibata geçip yardım teklifinde bulundu. Bunun üzerine geminin kaptanı kayalıkların Türk karasularında olduğunu belirterek yardımlarını istemedi. Gemi kaza yerinden kendi motorlarıyla kurtulmayı başardı.

Olayı bir Yunan gazetesinin haberleştirmesinin ardından adalardan birinin Belediye Başkanı yanında bir papazla birlikte kayalıklara Yunan bayrağı dikip Yunan Marşını okudu. Bu provakasyon ve Yunan dışişlerinin Türkiye'ye gönderdiği notalar iki taraf arasında diplomatik bir krizin doğmasına neden oldu. Daha sonra 27 Ocak'ta Türk gazeteciler Yunan bayrağını indirip kayalığa Türk bayrağı diktiler. Bunun üzerine Yunan Ordusu kayalıklara asker çıkarıp kayalıkları denizden abluka altına aldı. Böylece diplomatik kriz askeri krize dönerek iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. 29 Ocak 1996 gecesi SAT Komandoları düzenledikleri operasyonla kayalıklara dikilen Yunan bayrağını indirerek Türk bayrağı dikti. Aynı gün bölgede keşif uçuşu yapan bir Yunan helikopteri arızalanarak düştü. Helikopterin 3 mürettebatı kazada öldü. 

Türkiye'nin bu kararlı tavrı ve kayalıklara asker çıkarması sonrası, ABD Başkanı Clinton devreye girince sabah 5 sularında iki taraf anlaşmaya vardı. İki taraf da askerlerini kayalıklardan çekip bayraklarını indirdi ve kriz dindirilmiş oldu.