BÜYÜKŞEHİR MECLİS YAPISINDA DEĞİŞİKLİK!

Şubat ayından beri Büyükşehir Meclis üyeliği de yapan MHP’li Süleyman Mazı'nın yerine,...

BÜYÜKŞEHİR MECLİS YAPISINDA DEĞİŞİKLİK!
Şubat ayından beri Büyükşehir Meclis üyeliği de yapan MHP’li Süleyman Mazı'nın yerine, CHP'li İsmail Altındağ atandı.

Belediye meclis üyeliklerinde görev yapma kuralları ile ilgili prosedürde gözden kaçan bazı noktalar, ilginç bir yanlışlığa neden oldu. Geçtiğimiz yıl Mart ayında yapılan yerel seçimlerde Bodrum ve Büyükşehir belediye meclislerine üye olarak seçilen Birol Aydın'ın bu yılın Şubat ayında memuriyete dönmek üzere belediye meclislerindeki görevlerinden istifa etmesi üzerine Şakir Açıkgöz Bodrum meclis üyesi atanmış, MHP'li Süleyman Mazı ise Büyükşehir meclis üyeliği görevini yerine getirmeye başlamıştı.

Datça’nın CHP’li Belediye Başkanının Haziran sonu itibarı ile istifa etmesinin ardından, Muğla Büyükşehir Belediye Meclisine CHP’li bir üyenin atanması beklenirken, Ak Parti’den bir üyenin atanması üzerine konuyla ilgili araştırma yapan CHP'liler, Birol Aydın'dan boşalan büyükşehir meclis üyeliğine de İsmail Altındağ'ın gelmesi gerektiği yönünde İlçe seçim kuruluna müracaat etti. CHP İlçe Başkanlığının itirazını inceleyen İlçe Seçim Kurulu ise müracaatı yerinde bularak büyükşehir meclis üyeliğine CHP’li İsmail Altındağ'ı atadı…

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Bodrum Belediyesi CHP'li meclis Üyesi İsmail Altındağ şunları söyledi;

“Biliyorsunuz daha önce Birol Aydın Bodrum Belediyesi Meclis üyesiydi. Aynı zamanda da Büyükşehir Belediye Meclis üyesiydi. Bu görevinden ayrılıp memuriyet hayatına geçtikten sonra, İlçe Seçim Kurulu onun yerine aynı partiden Süleyman Mazı arkadaşımızı görevlendirmişti. Fakat sizin de bildiğiniz gibi Datça Belediye Başkanımız görevinden istifa ettikten sonra Muğla Büyükşehir Belediye Meclis üyeliğine Ak Parti’den bir meclis üyesi atandı. Bunun üzerine yetkili kurumdaki danışmanlarımız bu konuyu incelediler. Neticede ya Bodrum Belediye Meclisinde yapılan atama yanlıştı, yada Datça’da yapılan atama yanlıştı. İlgili kanunda gereken araştırma yapıldı. Biz bu durumu tespit ettikten sonra ilçe seçim kurulu başkanlığı müracaatımızı değerlendirdi. Yapılan hatadan döndüler. Biraz önce de bu kararı bana tebliğ etti. Süleyman Mazı arkadaşımızın yerine ben Bodrum’u temsilen Büyükşehir Meclis üyesi olarak atandım.”

“YSK’nın ilgili kanununun 28.maddesine göre Belediye Meclis üyeliklerinde boşalma olduğu taktirde aynı partiden yedek üye durumunda bulunan asıl üyeliğe aynı kanunun 6 ve 24. Maddelerine göre ise Büyükşehir Belediye Meclis üyeliklerinde boşalma olduğu taktirde parti ayrımı gözetmeksizin belde veya ilk kademe belediye meclis üyeliğine seçiliş sırasına göre büyükşehir belediye meclis yedek üyesi olan ilk yedek üyenin yerine getirilmesi gerekmektedir hükmü yer almaktadır” bilgisini veren Altındağ açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Yani yedek üyeler İsmail Altındağ-CHP, Niyazi Atare-CHP, Süleyman Mazı-CHP, Güneri Günaydın-CHP, Seval Aktaş-CHP ve Mazlum Ağan-MHP seçilmiştir. Sonuç olarak birinci yedek üye ben olduğumdan dolayı bu kanuna göre Büyükşehir Meclis üyeliğine benim gitmem gerekiyormuş. Hayırlı olsun. Allah utandırmasın diyorum.”

Bu karar sonucu Büyükşehir Belediye Meclisinde Dursun Göktepe (CHP), Mustafa Saruhan (CHP), Mustafa Paşalı (MHP), Önder Batmaz (CHP), Taner Uslu (CHP) ve İsmail Altındağ (CHP) Bodrum’u temsil edecekler.