Çağdaş Uyar, Kitabını İmzaladı

Bodrum Belediyesi Özel Kalem Müdürü Çağdaş Uyar, “Bodrum’da Yerel Siyaset” isimli kitabını, okurları için imzaladı.

Çağdaş Uyar, Kitabını İmzaladı

Mausolos Sergi Salonu’nda düzenlenen imza gününe ilgi yoğun oldu. Kitabını okurları için imzalayan Çağdaş Uyar, onlarla sohbet etti. 

Etkinlikte Kent Haber’e konuşan Çağdaş Uyar, kitabın üniversitedeki yüksek lisans tezi olduğuna dikkati çekerek şöyle dedi;

“1980 ile 1999 arasında Bodrum yerel siyasetinde yaşanan değişimi inceledim burada. Çünkü 1980 sonrasında buraya bir göç dalgası oldu. Bu göç dalgası neler getirdi, neler götürdü, buradaki siyasi değişim o göç dalgasıyla mı ilgili, yoksa burada doğup büyüyen yerli insanların değişimi ile mi ilişkili, bunları incelemiştim. İyi de gözlemlediğim sonuçlar oldu. 30 kişiyle yaptığım röportajlarım, mülakatlarım vardı. Bunun üzerine oluşturduğum bir tezdi. Yayınevi de kitaplaştırmak istedi. Zaten ben tezi genel okuyucuya hitap etsin şeklinde yazmıştım. O yüzden sade bir dille yazmıştım. Okuyucular da bir solukta okunabileceğini söylüyor.”

Kitabın 1980 ile 1999 arasındaki seçimle ile seçim sonrası dönemi kapsadığını dile getiren Uyar, “O dönemde Bodrum merkezde görev yapan belediye başkanları ve yöneticilerimiz kamuoyu nezdinde hangi konularda eleştirildiyse, hangi konularda övgüyle bahsedildiyse, hangi konularda zorluklar yaşadıysa onlardan bahsediyorum. Ben bu kurguyu özellikle Bodrum merkez üzerine konumlandırdım. Bodrum merkezdeki değişim, dönüşüm ve dinamikler, çevreyi de çok etkiledi ve dönüştürdü. Bunu da zaten yaşadığımız süreçte de görüyoruz. Şu anki seçimlerde de yaşadığımız o. Sosyolojik olarak iyi okuyamazsak doğru sonuçlar alamayız. Buradaki tezde aslında incelenen şey o. Hangi şeyler toplumu dönüşüme itti? Ben bu kitapta parti örgütlenmelerini de inceledim. Parti örgütlenmeleri ne gibi çalışmalar yaptı? Bugünün tonlarca para harcanarak yapılan çalışmaları mesela 89’da SHP yönetimi çok rahat yapmış. Bunu öyle para harcayarak değil kendi içlerinde 4-5 kişiyle yapmışlar. Çok etkili de bir çalışma olmuş ki SHP tarihinde ilk defa burada seçim kazanmış.” ifadelerini kullandı.