CHP'de Atamaya Tepkiler Var...

Cuma günü yapılan MYK ve Parti Meclisi toplantıları sonunda, merakla beklenen Bodrum Belediye Başkan adayını açıklayan CHP'de, yapılan atamaya yönelik tepkiler geliyor. Belediye başkanlığına aday adayı olan Emre Köroğlu ve Volkan İlgüz yayımladıkları yazılı basın açıklamaları ile tepkilerini dile getirirken, Volkan İlgüz CHP'den istifa ettiğini açıkladı.

CHP'de Atamaya Tepkiler Var...

Cumhuriyet Halk Partisi cuma günü Tamer Mandalinci'yi Bodrum Belediye Başkanı olarak açıkladı. Bugün ilçeye dönen Mandalinci belediye meydanı ve ilçe binası önünde partililerle buuşarak seçim startını verdi.

Seçim takviminin başlaması ile 25 ismin belediye başkan aday adayı olarak müracaat yaptığı CHP'de, genel merkezin yaptığı değerlendrmeler sonrasında belediye meclis üyeliği için aday adaylığı başvurusunda bulunmuş olan Tamer Mandalinci'nin atanması, diğer aday adayları cephesinde rahatsızlık yarattı. Bu süreç ile ilgili iki aday adayından yazılı basın açıklaması geldi. Aday adaylarından Volkan İlgüz CHP'den de istifa ettiğini duyurdu.

Sürecin iddialı adaylarından İbrahim Emre Köroğlu "Kişilerden daha çok bir anlayış değişimine ihtiyacı olan Bodrumun aynı şeyleri yaparak farklı bir sonuca ulaşmasını beklemek, olduğumuz noktadan çok daha kötü bir noktaya bizi götürme endişesini siz değerli hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum." ifadeleriyle başladığı açıklamasında şunları söyledi;

"Cumhuriyet Halk Partisi adaylık takvimi içinde başvurularını yaparak süreci götüren, bu süreçte maddi ve manevi olarak emek veren, tüm bilgi ve birikimi ile bu kent için kendini ortaya koyan, hayal kuran, bu hayaline bir kenti ortak eden tüm aday adaylarının nezaketen de olsa bir gerekçe, bir görüş bildirilmeden, etik dışı bir tutumla bir günde saf dışı bırakılmış olması, kabul edilebilir olmamakla birlikte parti genel merkezimizin değişim iddiasının maalesef epey uzağındadır.

Geçen hafta açıklanan Muğla Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı sırasında, eş zamanlı olarak gerek Bodrum ve gerekse ülkemizin dört bir yanından benim de Bodrum için adımın açıklanacağı yönünde parti yöneticileri ve ilgililerinden aldığım tebrik telefonları ve mesajları sonunda açıklanma beklentimiz maalesef hiç adaylığı olmayan bir arkadaşımız lehine sonuçlandırılmıştır. Nasıl bir güç ya da nasıl bir sihirli el değdi de Bodrum adayı belirlendiği söylenirken bir anda tüm aday adayları by-pass edilerek genel merkezimiz farklı bir tasarrufta bulundu ?

Bu satırları kaygı içinde sizlerle paylaşma nedenim, adaylık meselesinin çok dışında, bir seçimin kazanılması ya da kaybedilmesinden daha önemli olan; hak, hukuk ve adalet ekseninde sıkışan ülkemizde parti içi demokrasinin hala bir şekilde bahanesinin bulunması ve erdemli örnek bir aday belirleme yöntemini hala başaramıyor oluşumuz.

Değerli dostlarım, şu da var ki; Bodrumlu olmak meselesi, Bodruma sadakatle bağlı ve korumacı olmakla açıklanabilir. Buna inanıyor ve bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Ömrümün yarısından fazlasını Bodrumdan almış bir hemşehriniz olarak bundan sonra izleyeceğim yol, aldığımdan daha fazlasını bu cennet topraklara vermek için çalışmaya devam etmek olacaktır.

Bu aşamada bir konuyu daha dikkatinize sunmakta fayda görüyorum, Cumhuriyet Halk Partisi başka siyasi partiler gelmesin diye oy atılan bir parti durumundan bir an önce çıkarılmalı, halkımıza gerçekten umut olacak fikir ve idealleri hatırlanmalıdır." dedi.

Konuyla ilgili tepkisini ve aynı zamanda partiden istifa kararını açıklayan diğer isim ise Volkan İlgüz idi. İlgüz, bu süreçte kendisini destekleyenlere teşekkür ederek başladığı açıklamasında, yapılan tüm anketlerden birinci çıktığını iddia ederek, genel merkezin aday belirlemede ön seçim ve anket sonucu sözlerini yerine getirmediğini ifade ederek bu durumu demokrasi dışı, hak hukuk ve adaletten uzak anlayış olarak tanımladı. İlgüz açıklamasını "Bodrum'da demokrasiye sahip çıkmak adına Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğimden ve partideki tüm görevlerimden istifa ediyom. Size söz veriyorum. Sokağın sesi olmaya devam edeceğim. Sizlerin sesi olacağım. Şimdi yeniden başlıyoruz." ifadeleriyle sonlandırdı.

Daha sonra İlçe Başkanı Tuna Işın ile görüşen İlgüz, istifadan vazgeçtiğini açıkladı.