CHP’de Pazar Günü Sandık Var...

CHP, Bodrum Belediye Meclis üyelerini belirlemek için tüm parti üyelerinin katılımıyla ön seçim yapıyor.

CHP’de Pazar Günü Sandık Var...

4 Şubat Pazar günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında Herodot Kültür Merkezi’nde yapılacak seçimlerde, partinin tüm üyeleri oy kullanabilecek. 114 kişinin başvuru yaptığı Belediye Meclisi Aday Adaylığı için ön seçim kararı çıkınca 67 kişi dilekçe vererek seçime katılmayacaklarını bildirmişti.

Kontenjan adaylığı beklentisi olanların dışında 47 aday adayının yarışacağı seçimler tek merkezde yapılacak, fermuar sistemiyle yarısı kontenjan olarak değerlendirilecek. 9 bin 300 civarında üyesi olan Bodrum CHP'de kaç üyenin oy kullanacağı merak ediliyor.

Bugün toplanacak Parti Meclisinde Bodrum belediye Başkanı Adayının da ilan edilmesi bekleniyor. Mevcut aday adaylarının dışında dışardan atama yapılması girişimlerinin aday adaylarının ve İlçe yönetiminin ortak itirazları sonucu gündemden çıkarıldığı iddialarına karşın yine de belirsizlik sürüyor.

Pazar günü yapılacak Belediye Meclis üyeliği ön seçimine Kent TV programcılarından Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun da katılıyor. 12 yıldır aralıksız sürdürdüğü tartışma programları ilgiyle izlenen Ayhan Ongun, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Genel Başkan Özgür Özel’in ilk günden itibaren dile getirdiği “en kötü ön seçim, en iyi atamadan daha değerlidir.” Sözü yerine getirilmiş olsaydı Bodrum belediye başkan adaylığı bu kadar polemik konusu olmayabilirdi. Değişime önce parti içi demokrasiden başlanması gerektiğini düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz özgün koşullar CHP Genel merkezini de karar alma sürecinde zorluyor kuşkusuz. Belediye Meclisi Üyeliğinde olsun, sandık konulması olumlu bir gelişmedir. Umarım kontenjanlar da tüzükte belirtildiği gibi amacına uygun olarak kullanılır. “

Ayhan Ongun, niye meclis üyeliğine aday aday olduğu konusundaki soruyu da şöyle yanıtladı;

“Barış ve demokrasi mücadelesine adanmış yaşamımda her zaman örgütlü mücadeleden yana oldum. Gerek eğitimci olarak 10 yıl yaptığım öğretmenlik mesleğinde gerekse 12 Eylül sonrası serbest çalışma hayatım boyunca toplumsal ve siyasal mücadelenin her aşamasında gücüm oranında çabalarımı sürdürdüm. Siyasetin yalnızca siyasi partilerde yapılmadığını savunanlardanım. Bodrum’a yerleştiğim 16 yıl boyunca da elimden geldiği, dilimin döndüğünce emek odaklı, insanı önceleyen, barış ve demokrasiden, özgürlüklerden yana demokratik mücadelemi sürdürdüm. Ancak eksikliğini gördüğüm ve uğrunda çok mücadele ettiğim kimi projelerin gerçekleşebilmesi, bunların fikri takibini yapmak adına var olan bilgi ve deney birikimimi, yeteneklerimi, potansiyelimi yaşadığım kent için kullanma düşüncesiyle belediye meclisinde görev almak istedim. Dilerim demokratik bir yarış olur. Şimdiden yarışacak tüm aday adaylarına başarılar diliyorum.“ dedi.