Cumhur Uzun'dan Orman Tepkisi

CHP Muğla Milletvekili Cumhur Uzun: “2024 Yılı Ocak ayında çıkan iki Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile; 6378 metrekare alan orman sınırları dışına çıkarılırken, 325 bin 128 metrekare Maliye Hazinesi ise Özelleştirme kapsamında satışa çıkarıldı.” Dedi.

Cumhur Uzun'dan Orman Tepkisi

Muğla’da sadece Ocak ayında 46 Futbol Sahası büyüklüğünde alanın talana açıldığını dile getiren Uzun: “Muğla AKP iktidarından çok çekti. Yangınlar, kıyımlar, madenler derken şimdi de Maliye Hazinesine ait alanlar son sürat satılıyor yok olan Ormanlarımızın yerine ağaç dikmek yerine var olan orman arazileri orman sınırı dışına alınıyor.” İfadelerini kullandı.

“Arazilerilerin çoğu denize sıfır…”

Son 15 günde Resmi Gazetede Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararlarına dikkat çeken Uzun: “19 OCAK 2024 Tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı kararı ile toplamda 6.378,55 Metrekare alan Orman alanı dışına çıkarılırken, 24 OCAK 2024 Tarihli Resmi Gazetedeki Cumhurbaşkanı Kararı İle; Bodrum, Maramaris ve Köyceğiz’de toplamda 12 parselde 325 bin 128 Metrekare Maliye Hazinesi olan alan özelleştirme kapsamında satışa çıkarıldı. Bu araziler ya denize sıfır ya da 500 metre uzaklıkta kupon araziler. “ dedi.

“Kimlere satılacak? Bu arazilere ne yapılacak?”

Muğla’nın adeta son sürat talan edildiğini dile getiren Uzun : “Türkiye Yüzyılı Talan ve Rant Yüzyılı haline geldi. Muğla’nın en güzel yerleri satışa çıkarıldı. Bu alanlarda binlerce ağaç var ve her biri Muğla’nın doğal güzellikleri. Bu alanların kimlere satılacağını tahmin etmek iktidarın geçmiş uygulamalarına bakarak çok mümkün. Bu alanlara ne yapılacak? Kaç ağaç kesilecek? Ne kadar beton dökülecek? Muğlalılar adına sormak istiyoruz. Özellikle Muğlamız son yıllarda bir çok doğal güzelliğini yangınlar ve madenler eliyle kaybetti. Artık bir metrekare alanı daha kaybetmek istemiyoruz. İktidar Muğla’dan elini çekmelidir. Resmi gazeteye bakmadan uyuyamaz olduk. Haftada bir talan haberiyle güne başlıyoruz. Bu talana dur demek her Muğlalının görevidir. Önümüzdeki yerel seçimler bu yüzden çok önemlidir. Muğla’nın 13 ilçe ve Büyükşehir Belediyesi bu talanı durduracak son kalelerdir.” dedi.