Dağ Bisikletleri Şehre İndi

Bodrum'da gerçekleştirilen Muğla Cup yarışlarında dağ bisikletleri şehir içinde yarıştı, renkli görüntüler oluştu.

Dağ Bisikletleri Şehre İndi

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından 10 yılı aşkın süreden bu yana dünyada 25 şehirde düzenlenen City Mountainbike formatı, Bodrum Dağ Bisikleti Spor Kulübü (BODASK) Derneği girişimiyle bu yıl ilk kez Türkiye’ye getirildi. 

Muğla’nın Fethiye, Marmaris ve Bodrum ilçelerinde OPET ana sponsorluğunda yapılan yarışma kapsamında parkurlar şehir merkezine kuruldu, parkurlara engellerle oluşturuldu. 10 ülkeden 62 bisikletçi, hem engelleri aşmak hem de yarışı önde bitirmek için mücadele etti. 

Yarışın son etabı olan Bodrum’da yarışmacılar 500 metrelik parkurda mücadele etti. 3 engelin olduğu parkurda vatandaşlar yarışı ilgiye takip etti. Yarışma sonunda dereceye girenlere ödülleri Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi İlker Cömert, BODASK Başkanı Ali Sonay tarafından verildi. Kaymakam Bayar, tüm sporcuları mücadelelerinden dolayı tebrik ederek onları Bodrum’da ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. 

Yarışmanın Bodrum etabı erkekler kategorisi birincisi Alman yarışmacı Felix Klausmann olurken, kadınlar kategorisi birincisi Hollandalı yarışmacı Didi De Vries oldu.

Tören öncesi Fransız bisikletçi Simon Rogier, bisikleti ile bir gösteri sundu. Rogier’in yere yatan çocukların üzerinde bisikleti ile yaptığı akrobatik hareketler nefesleri kesti. 

Organizasyon sorumlusu Oğuzhan Soylu, yaptığı açıklamada “Çok anlamlı bir günde başladık. 29 Ekim’de startımızı verdik. Çok büyük bir coşku vardı. Ardından Marmaris’te şehir içinde bir etabımız oldu. Bugün Bodrum’da finalimiz vardı. Bodrum’daki daha bir özel oldu. Tam şehir içine girdi. Marmaris’te cadde kapamıştık ama burada çarşının içinden insanların arasından geçerek yapıyoruz. Çok keyifli oluyor. Bu yarışma Avrupa’da 10 senedir yapılıyor ancak Türkiye’de ilk defa düzenleniyor. UCI(. Uluslararası Bisiklet Birliği)’nin de programında olan bir yarışma türü. Dağ bisikletlerini şehrin içine engellerle zorluklar yaratıp 4 yarışmacıyı birlikte sahaya sürüp 2’sini eleyip 2 ‘sini üst tura çıkarttığımız format.” dedi. 

16 yaşındaki sporcu Ada Ilgaz ise yarışmanın çok heyecanlı olduğunu ifade ederek “Yarış çok güzel keyifli bir yarış. Normalde olanın aksine şehirde. Normalde bu bisiklet dağda yapılıyor ama şehirde yapılınca engeller ve daha fazla yüksek nabızla çok daha eğlenceli bir yarış oluyor. Yaşım genç, elimden geldiğince dünya şampiyonları ile yarışıyorum. Hepsi 2016’dan bu yana dünya şampiyonluğunu koruyor. Ben kendi çapımda elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.” diye konuştu.