Denizciler İçin Önemli Uyarı!

4 yılda bir izin verilen deniz patlıcanı avcılığına bu yıl Bodrum bölgesinde izin verilmesiyle Çatalada ve Turgutreis arasında çok sayıda teknede avcılık yapılmaya başlandı. Dalgıçlarla yapılan bu avcılık yönteminde; dalgıçların tekneden aşağı salınan hava hortumu ile nefes ihtiyacını karşıladıkları ifade edildi. Uzmanlar dalgıçların can güvenliği için diğer teknelerin av teknelerine yaklaşmaması gerektiğine dikkat çekti.

Denizciler İçin Önemli Uyarı!

Dalgıçlar yardımıyla deniz patlıcanı avcılığı yapan teknelere, dalgıçların hava hortumuna zarar verilmemesi için 200- 300 metreden fazla yaklaşılmaması gerektiği ifade edildi. 

Dalgıçların hava ihtiyacını karşılayan, genellikle bir kısmı su yüzeyine çıkan bu hava hortumlarının zarar görmemesi ve su altındaki dalgıcın hayatının tehlikeye atılmaması açısından bölgede seyreden deniz araçlarının deniz patlıcanı avı yapan teknelere 200-300 metreden fazla yaklaşmaması gerektiği bildirildi. Ayrıca av yapan teknelerin yanından geçerken de, sürat düşürülmesi gerektiği ifade edildi.  

Dün Turgutreis’te bölgede dalış yapan bir dalgıcın hortumu, bölgede seyreden bir bota dolandı. D- Marin limanı yakınında yaşanan olayda dolanan hortum çıkarılırken herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. 

DENİZ PATLICANI AVI YAPAN TEKNELER NASIL ANLAŞILIR?

Bu avı yapan tekneler uluslararası denizcilik işaretlerinden Aydın sancağını kullanıyor. Ayrıca deniz yüzeyine dalgıçlar için şamandıra bırakılıyor. 

DAHA FAZLA TEKNE GELECEK, LİMAN SORUNU YAŞIYORLAR!

Avcılığa izin verilmesiyle deyim yerindeyse Bodrum'a akın eden balıkçı tekneleri, yaklaşan fırtına ile birlikte, sığınacak liman sorunu yaşıyor. Turgutreis Balıkçı Barınağı'nda sadece iki tekneye yer verilmesi kararının ardından limandaki diğer tekneler çıkarılmak istendi. Limanı terk etmesi istenilen tekne sahipleri, yaklaşan fırtınayı işaret ederek teknelerini limandan çıkarmadı. 

Öte yandan deniz patlıcanı avı için Bodrum’a daha fazla teknenin geleceği öğrenildi. Turgutreis Limanı ve çevresinde yüz civarında olan donanımlı avcı teknelerinin sayısının daha da artacağı dile getirildi.