DİSLEKSİ BİR HASTALIK DEĞİL!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Özel Eğitim Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden...

DİSLEKSİ BİR HASTALIK DEĞİL!
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Özel Eğitim Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, Bodrum’da “Disleksi bir hastalık değildir” başlıklı bir seminer verdi.

Sabah saatlerinde Konacık Mahallesindeki Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen seminere öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik öncesi Kent Haber’e yaptığı açıklamada seminerde kabaca nelerden bahsedeceğini anlatan Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu, “Bugünkü konumuz disleksi. Disleksi olan çocukların özellikleri nelerdir' Ne tür sorunlar yaşıyorlar. Bizler aile olarak, öğretmenler olarak, toplum olarak ne yapabiliriz, bunlardan bahsedeceğiz” dedi.

Disleksinin bir hastalık değil, farklılık olduğunu da sözlerine ekleyen Melekoğlu, “Genellikle akademik anlamda, okuma, yazma ve matematik konularında güçlük yaşayan kişiler disleksi oluyorlar. Zihinsel hiçbir problemleri yok. Normal zekaya sahipler ama bu alanlarda problemler yaşıyorlar. Bu çocuklara genellikle disleksi diyoruz” şeklinde konuştu.

Disleksinin eğitim sistemi içerisinde öğrencilerin yüzde 5’inde görüldüğünü de ifade eden Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu şunları dile getirdi:

“Tabi ki burada tanı alanlar var, almayanlar var. Bu aslında tıbbi tanı. Tıbbi tanı olmasına rağmen tıbbi müdahalesi olmayan, sadece eğitimle destekleyebildiğimiz bir grup. Bu çocukların öğrenilmiş çaresizlik yaşadığını göreceğiz. Onlardan bahsedeceğiz. Bu çocuklar başarısızlıktan dolayı motivasyon düşüklüğü yaşıyorlar. Bu da çocukların öğrenme süreçlerini etkiliyor. Biz bu çocukların mümkün olduğu kadar başarabildiğini göstermeyi vurgulayacağız. Özellikle problem yaşadıkları okuma alanlarında kullanılabilecek stratejilerden bahsedeceğiz.”

Etkinliğin düzenleyen Çökertme Gazetesi İmtiyaz Sahibi Miyase Karlıova da “Uzun zamandan beri disleksi konusuna dikkat çekmeye çalışıyoruz. Toplumdaki bu bilinci geliştirmeye çalışıyoruz. Buna istinaden hocamızı davet ettik” diye konuştu.

Seminerin başında sahneye çıkan disleksi Sevinç Su Karlıova ise “Disleksi bir hastalık değildir. Ben de bir çok zorluk yaşıyorum ama üstesinden gelmeyi başarabiliyorum. Eğitim, okuma yazmayı öğrenmek benim için zor oldu ama artık her şeyi yapabiliyorum. Ben normal bir çocuğum. Disleksi olmam normal çocuk olmama engel değil” diye konuştu.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Özel Eğitim Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Macid Ayhan Melekoğlu’nun verdiği seminere katılanlar anlatılanları dikkatle dinleyip not tuttular.