Doğaçlama Oyunları Sahneliyorlar

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu öğrencilerinin kurduğu “Gıdıklamalar” isimli tiyatro ekibi, 2 ayrı doğaçlama oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor.

Doğaçlama Oyunları Sahneliyorlar

Uzun yıllar finans sektöründe yönetici olarak çalışan Tayfun Oral, Bodrum’a taşınıp tiyatro açma hayalini gerçekleştirdi. Burlesque Lounge isimli tiyatro, ilçedeki tiyatroculara sahneye çıkma imkanı sunuyor. 

Konacık Kale İş Merkezi Sokağı’nda açılan Burlesque Lounge, amatör tiyatrocuların oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda kafe gibi de hizmet veren mekandaki oyunlarda seyirciler de işin içine dahil ediliyor. 

Geçtiğimiz yıl kurulan “Gıdıklamalar” isimli tiyatro grubu, 2 farklı doğaçlama oyunla Bodrumluların karşısına çıkıyor. Her Çarşamba akşamı gruba ismini veren “Gıdıklamalar”ın yanı sıra, Cumartesi akşamları da “Paralel Evrenler”i sahneye koyan ekip, doğaçlama oyunda seyirciyi de oyuna dahil ediyor. 

Ekipte Şahmurat Erel Çapacı, Hazal Biçer, Utku Palta, Enes Burak Kılıç, Selin Çobanoğlu, Ali Kemal Öztürk ve Asmin Öküç yer alıyor. 

Tiyatronun kurucusu Tayfun Oral, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Burada butik, 40 kişilik küçük bir tiyatromuz var. Buradaki oyunlar çoğunlukla Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin oyunlarından oluşuyor. Oyunların tamamı interaktif. 7-8 farklı oyunumuz var. Bunlar seyirci ile birlikte oynanan oyunlar. Çok heyecanlı ve eğlenceli geçiyor. Oldukça mutluyuz. Ben de bu platforma vesile olduğum için keyfim yerinde. Hedefimiz para kazanmak değil. Burada hayatımızı sanatla doldurmak istiyoruz. Özellikle Güzel Sanatlar Fakültesi’nden yeni yetişen, gelecek vaat eden öğrenciler için bir atölye olsun. Burası daha çok amatörlerin kendi projelerini, gerek oyun yazmak, gerek oyun kurmak, oynamak, her ne olursa olsun projelerini geliştirebilecekleri bir atölye gibi oldu. Bu işten para kazanmak gibi bir hedefimiz yok. Sadece sanata doymak istiyoruz. Yeni yeni buluşlar, yeni yeni projeler çıkarmak istiyoruz.”

Gıdıklamalar ekibinin yönetmeni Ali Kemal Öztürk ise Bodrum’da doğaçlama tiyatro kültürünün çok fazla olmadığını ifade ederek şöyle dedi:

“Biz burada 7 arkadaşla birlikte bu yola çıktık. İlk oyunumuzun ismi zaten buradan geliyor. Ekibin ismini taşıyor. Aslında kısa form oyunları işliyoruz. 12 tane kısa form güldürü ama burada seyirci unsuru biraz daha ön planda. Burada seyirci ile birlikte sanat yapmak istiyoruz. Mekan, duygu, karakteri ilişki biçimini tamamen onlara bırakıyoruz. Sonrasında uzun formlu doğaçlama yapmak istedik. Böyle de paralel evrenler çıktı. Adem ve Havva’dan gelen kadın – erkek ilişkilerini doğaçlama sahnesinde işlemek istedik. Bu yüzden bu Paralel Evrenler isimli oyunu çıkardık. Gelen seyircilerle beraber hayat hikayesi oluşturuyoruz. Bu hikaye içerisinde kadınlar mı yoksa erkekler mi haklı, bunun cevabını arıyoruz. İlişkilerdeki kadın - erkek savaşını göstermek istiyoruz. Burada doğaçlama tiyatroyu Bodrum’da yaşatmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Gıdıklamalar ekibinin oyuncularından, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bu yılki mezunlarından Asmin Öküç ise şunları dile getirdi:

“Bir yıl önce doğaçlama tiyatro ekibini kurduk. Amatör olarak kurduğumuz bu ekip, artık Bodrum’un profesyonel tiyatro ekibi oldu diyebilirim. Bir Bodrum mezunu olarak burada bu işi yapabilmek benim için bir mucize diyebilirim. Çünkü ilk yıldan itibaren burada bu işi yapamayacağımıza dair kaygılarla yetiştik. Başta Tayfun Oral ve Burlesque ailesine teşekkür ediyorum. Bir şekilde burada hayatta kalmaya çalışıyoruz. Burada tiyatroya gelene kadar öğrenciler için eksik olan birçok şey var. Sosyal hayatımızı yaşamak konusunda zorlanıyoruz. Genel olarak Bodrumluların da bunda zorlandığını görüyorum. Biz tüm Bodrumluları hem tiyatroya hem de sanata, öğrencileri tanımaya itmek istiyorduk. Burlesque ailesi sayesinde bunu başarabildik. Bizi bugüne kadar izleyen ya da bundan sonra izleyecek herkese çok teşekkür ederim.” şeklinde konuştu. 

Muhabir: Hamdi Yörür