Emlak Vergilerinde Muafiyetler Var

Bodrum’da yaşayan avukat ve uzman arabulucu Burak Aslanpınar, emlak vergileri ve köyden mahalleye dönüşen yerlerdeki su faturaları ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Emlak Vergilerinde Muafiyetler Var

Mayıs ayında emlak vergisi ödemesinin olduğunu hatırlatan Aslanpınar, emlak vergileri ile ilgili bazı muafiyetlerin olduğunu dile getirerek şöyle dedi;

“Aslında Bodrum’u çok ilgilendiren bir durum. Mayıs ayında emlak vergisinin ilk taksit ödemesi var. Bodrum’un çok büyük bir kısmını ilgilendiren önemli bir istisna var. Kanun diyor ki ‘köy olan yerler, Büyükşehir Belediyesi kanunu gerekçesiyle daha sonra mahalle olduysa buralarda belediyeye ödenen emlak vergisi, çevre temizlik vergisi başta olmak üzere bütün vergi ve harçlar istisnadır.’ Yani bunların ödenmemesi gerekiyor. Bunlar bir şekilde ödendiyse geriye dönük iade alınabiliyor.” 

Su faturaları ile ilgili bir istisnanın da olduğunu dile getiren Aslanpınar, “Aynı yerlerdeki su paraları yüzde 25’ten fazla olmuyor. Köyden mahalleye dönüşmeyen yerlerde 100 birim su parası ödeniyorsa köyden mahalleye geçen yerlerde 25 birimden fazla su parası alınamıyor. Ayrıca benzer durumda olan yerler için de ortak bir mahalle düzenlemesi yapıldı. Buralarda da normalde olan su paralarının yüzde 50’sinden fazla alınamıyor. Üstelik bunlar bir şekilde ödendiyse geriye dönük faiziyle iadesinin alınması da mümkün. Bu, hem idari başvuru yoluyla olabilir. İdari başvuru cevaplanmazsa bu durumda dava yoluyla iade alınabilir.” dedi.