Engin Kaplan da Listesini Açıkladı...

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) seçimlerinde Halikarnas Çalışma Grubu’nun adayı olan Engin Kaplan, meslek komitesi adaylarını tanıttı. Grup, 7 ve 9’uncu meslek komitesinde liste çıkarmadı.

Engin Kaplan da Listesini Açıkladı...

Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantı, Halikarnas Çalışma Grubu’ndan Cenk Sezgin’in konuşmasıyla başladı. Grubun amacından bahsederek sözlerine başlayan Sezgin, “Şu anda BODTO yönetimindeki tüm arkadaşlar, arkadaşımız ve dostumuz olan insanlar. Bazıları 17 yıldır görevde. Alımlı akredite binaları ile fişek gibi kadrolarla görev olarak belledikleri işlemleri ellerinden gelen en iyi şekilde yapmaya gayret ettiklerine tanık oluyoruz. Ancak biz, kendisini güncellemeyen bir BODTO’nun Bodrum’a nelere mal olduğunu gördüğümüz için 4 ay evvel Halikarnas Çalışma Grubu’nun temellerini attık ve networkümüzü, iş dünyasının önemli temcileri ile yaptığımız grup toplantılarda genişlettik. Temelin sağlam olması için ise nasıl bir BODTO istediğimizi ve oda yönetimimden neler beklediğimizi sorguladığımız akademik bir çalıştay ile start almaya karar verdik. Diğer yandan da ülke çapında odaların faaliyetlerini taradık. Sonuçta Halikarnas Çalışma Grubu bünyesinde proje geliştirme, sosyal medya, basın ilişkileri, üye ilişkileri, dış ilişkiler, operasyon, hukuk ve mali işler gibi başlıklardan 11 farklı çalışma grubu oluşturarak çalıştayın sonuçları doğrultusunda faaliyetlere geçip kolları sıvadık.” diye konuştu. 

Cenk Sezgin, konuşmasının devamında grubun projelerini anlattı. Ardından Halikarnas Çalışma Grubu’nun adayı Engin Kaplan kürsüye geldi. Kaplan, şu ifadelere yer verdi:

“Biz çalışmalara problemler, çözümler, bu çözümlere giderken bağlı kalınacak ilkeler, prensipler ortaya koyarak başladık. Bunlar, çok sayıda toplantı ve çalışmalarda akademik destek de alarak olabildiğince rasyonel, objektif bir yaklaşımı belirlemeye çaba sarf ettik. Bu ilkelerin başında dürüstlük, siyasi amaç güden veya öyle anlaşılabilecek iletişimlere çalışmalarımızı tamamen kapatmak, bütün STK, oda ve kurumlarımızla açık, şeffaf, dostane ve özellikle korumacı tavrımızı bırakmamak en önemli kırmızı çizgilerimizin başında geldi. Bazen zorlansak, haksız manipülasyon ve çabalara maruz kalsak da bugün bu ilkelere bağlı kalarak en azından buraya kadar başarabildik. Seçim gününe ve seçildikten sonrasına aynı ilkelere bağlı kalabilmeyi diliyorum. Bunlarda bir yalpa gördüğümde Bodrum Ticaret Odası’nın gerçek sahipleri olan meclisi, komitesi, kadroları ve iş dünyasının bizi yüksek sesle uyarmasını rica ediyorum.”

“Sürece başından beri destek olan herkese çok teşekkür ediyorum” diyen Kaplan, “Halikarnas, Bodrum’dan aldığı değerin borcunu ödemeye hazır olan, irade gösteren bir ekip oldu. Çok da güzel oldu. Yaşadığımız çok başka, lezzetli şeyler var. O yüzden çok mutluyum.  Baştan bu yana insanların çok samimi çabaları, çok değerli emekleri ile ortaya kondu. Hiç kimse farklı bir gaye gütmedi. Halikarnas Çalışma Grubu, sürekli büyüyen güzel insanlar topluluğuna dönüştü. Bence daha da büyüyecek.” ifadelerini kullandı. 

Tekstil ve kişisel kullanıma yönelik ürünler sektörünün yer aldığı 7 nolu meslek komitesi ile yat imalat-işletmecilik ve su sporları sektörünün yer aldığı 9 nolu meslek komitesinden liste çıkarmadıklarını dile getire Kaplan, “7 nolu grup tekstil sektörüdür. Büyük oranda merkezleri Bodrum’da olmayan kurumsal firmaların olduğu gruptur. O grubun farklı bir iletişim kanalı, farklı bir yapısı var. Dinamikleri beklentileri farklı. Orayla hiç uğraşamadık. Dedik ki ‘bu bizi yorar’. 9 nolu sektör yatçılık sektörüdür. Seçime katılabilecek 155 adet isim vardır. Bunlar içinde 14 kişi karşı tarafın, 14 kişi de Halikarnas’ın yazmasına izin verecek bir insan kaynağımız, bu işe yatkın, meyilli, çalışmak isteyen insanımız maalesef yok. Öbür arkadaşlarımız da bu problemi yaşıyor. Çünkü küçük bir grup. İlişkiler çok rijit. Bu işlere bugüne kadar yetişmiş, gelmiş, yatçılık sektörü içinden Bodrum’a değer katmaya çalışan insanlarımız var ve bunlar çok kıymetli. Bunları STK, oda hizmetlerinden hizmetlerinden, çabalarından, emeklerinden, motivasyonlarından kopmasını doğru bulmuyoruz.” şeklinde konuştu. 

Halikarnas Çalışma Grubu’nun meslek komiteleri şu isimlerden oluşuyor;


01 Nolu – Tarım-Hayvancılık ve Gıda Sektörü
Nizamettin Kesler
Cem Şenoğlu
Hakan Altınsoy
Belgüzar Akşit
Mazlum Ali Kaplan
Mustafa Kemal Demir
Kanat Kıral 
Engin Varol

02 Nolu – İnşaat Sektörü
Engin Kaplan 
Egemen Özatay
Mehmet Demiroğlu
Bahattin Öztürk
Mehmet Demiroğlu 
Hamdullah Öztürk
Çetin Şimşek
Ahmet Çetin
Selçuk Ulunehir 
Nihat Çukur
Hüseyin Osanmaz
Bekir Çekici
Ayhan Mutlu 
Mert Özsan
Levent Öztürk

03 Nolu – Dayanıklı Tük.-Mobilya-Kırtasiye-Matbaa-Baskı Sektörü
Cenk Sezgin
Başak Anıl
Rüçhan Baytar
İlhami Özden
Hüseyin Sadi Öğün
Sercan Primoğlu
Tevfik Koç 
Ömer Tan
Hamit Yılmaz 
Adem Erişkin 
Daimi Kaynar
Ekrem Kızılaya
Gökhan Uyar

04 Nolu – Seyahat Acentaları-Taşımacılık ve Otomotiv Sektörü
Fatih Günay 
Murat Özkaya
Müge Aktan
Hafize Dilek Öz
Seçil Oktay
Burkay Karadağ 
Yılmaz Kurtçu 
Ramazan İnce
Ali Özen 
Anıl Danacı 
Barbaros Güneş
Mehmet Fakkusoğlu 
Gündüz Nalbantoğlu 
Murat Özbaydar 

05 Nolu – Konaklama Sektörü
Nisan Göktepe
Seyfi Kaya
Kaan Erbil 
Kerem Özyurt
Uğurcan Helvacı
Nesli Olcay
Mehmet Yaranoğlu
Oktay Başyurt

06 Nolu – Restoran-Eğlence Sektörü
Yengin Arda
Didem Baydar
Adnan Şen
Bülent Çukur 
Cengiz Özbaşar 
Münir Arıkoğlu
Muzaffer Yapıcıoğlu 


08 Nolu – Finans Kuruluşları Sektörü
Ali Aydoğdu Oğuzata 
İbrahim Klavuz 
Çağatay Özkan 
Mehmet Özmeral 
Eyüp Gözütok 
Selda Can
Hüseyin Varol
Gürkan İpek
Ali Kumak
Ümit Arslan 
Mustafa Tören 
Almila Kabukçuoğlu 
Erkin Can 

10 Nolu – Hizmetler Sektörü
Özlem Coşkun
Hilmi Geçin 
Mehmet Billoer 
Ferdi Tire
Birol Esen
İlkay Aydın 
Kamil Kan 
Bijen Muhit
Tülin Kök
Ercüment Gürel 
Mesut Gergin
Ahmet Eyigör