Ergun’dan ‘KDV’yi Düşürün’ Çağrısı

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e denizde konaklama hizmeti veren turizm araçları için uygulanan KDV oranının düşürülmesi çağrısı yaptı.

Ergun’dan ‘KDV’yi Düşürün’ Çağrısı

Ergun, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yazılı olarak cevaplandırması talebiyle verdiği önergede, yat turizmi sektörünün, turizm işletmeleri ulaştırma hizmet sınıfı içerisinde değerlendirilmesinden dolayı yüksek KDV’ye maruz kaldığını belirtti. Genel yapısı incelendiğinde bu sektörün ulaştırma sektörünün değil, turizm sektörünün bir paydaşı olduğunu ifade eden Ergun, “Deniz Turizmi Araçları İşletme Belgesi almak isteyen bir ticari yat işletmesi, otellerde uygulandığı gibi yatak sayısına göre bu belgeyi almaya hak kazanabilmektedir.” dedi.
 
İYİ Partili Ergun, son KDV düzenlemesiyle birlikte daha önce %18 oranında katma değer vergisine tabi olan yat turizm sektörünün tabi olduğu KDV oranının %20’ye çıkarıldığını anımsattı.
 
Karadaki yerleşik turizm işletmeleri ile yat turizm sektörünün farklı oranlarda katma değer vergisine tabi tutulmasının bariz bir çelişki oluşturduğunu ifade eden Ergun, bu sorunun çözülmesi için Deniz Turizmi Yönetmeliğinde açık olarak nitelikleri belirtilen, deniz üzerinde faaliyet gösteren ve konaklama tesisi niteliğinde geceleme hizmeti veren sabit ve yüzer tesisler ve araçlarının da KDV oranlarını belirleyen II sayılı listenin B/25'inci sırasında yer alan "Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde" sunulan geceleme hizmeti veren işletme kapsamında kabul edilmesini istedi. Ayrıca bu işletmeler için KDV oranının karadaki işletmelerle aynı orana olması gerektiğini belirten Ergun, bu doğrultuda yapılacak bir düzenlenmenin sektörün rekabet üstünlüğünü koruması açısından önem arz ettiğini vurgulayan Ergun, Bakan Şimşek’e şu soruları yöneltti:
 
1. Bakanlığınızın, deniz üzerinde faaliyet gösteren ve konaklama tesisi niteliğinde geceleme hizmeti veren sabit ve yüzer tesis ve araçlarının, KDV oranlarını belirleyen II sayılı listenin B/25'inci sırasında yer alan "Otel, motel, pansiyon, tatil köyü ve benzeri konaklama tesislerinde" sunulan geceleme hizmeti veren işletme kapsamında değerlendirilmesine yönelik bir çalışması var mıdır? Varsa ne zaman hayata geçirilmesi planlanmaktadır?
 
2.  Bakanlığınızın, turizm sektörümüzün ve bilhassa yat turizm sektörünün verimliliğini, rekabet şartlarını ve gelirlerini arttıracak şekilde kapsamlı bir teşvik ve destek çalışması bulunmakta mıdır?