Ünlü Restorandan Vergi Açıklaması

Bodrum’da faaliyet gösteren ve milyonluk hesap fişiyle gündem olan Yalıkavak Marina içerisindeki ünlü Fransız restoranı Bagatelle'nın hiç vergi ödemediği iddia edilmişti. Firmadan konuyla ilgili açıklama geldi.

Ünlü Restorandan Vergi Açıklaması

Türkiye’nin ilk Fransız festive restoranı ve kulübü Bagatelle, restoran ve beach club konsepti ile 2022 yılı temmuz ayında Türkiye'deki ilk şubesini Yalıkavak Marina içerisinde faaliyete geçirmişti.

Bagatelle, 2000'li yıllarda ilk şubesini New York'ta açtıktan sonra, elde ettiği başarıyla önemli turizm destinasyonlarında 15 restoran/beach club açarak zincir haline geldi. Bagatelle, lüks restoranlar, beach kulüpleri ve dağ evlerinden oluşan bir Fransız restoran ve kulüp markası. Dünya çapında Bagatelle Group, Loulou Ramatuelle ve Raspoutine Miami’nin yanısıra 15 destinasyonda restoran/beach club’a sahip. Grup, önümüzdeki beş yıl içinde yılda üç ila beş yeni destinasyon açmayı planlıyor. Bagatelle Group, Paris bazlı St.Tropez markaları Loulou ve Piaf, aynı zamanda Raspoutine’in St. Tropez ve Miami’deki şubelerini de işletiyor.

Geçtiğimiz haftalarda restoranda ödenen 1 milyon 115 bin TL’lik hesap adisyonunun sosyal medyada yayılması üzerine, geniş tartışmalar başladı. Konuyu köşesinde gündeme getiren Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel,"Vergi vermeyen milyonluk mekanlar" başlıklı yazısında Bodrum'da çok sayıda lüks restoranın vergi ödemediğini iddia etti. Ağırel, Bodrum Bagatella'nın da bu yüklü hesaplara rağmen geçen yıl hiç vergi ödemediğini yazdı.

Ağırel'in bu iddasına Bodrum Bagatelle’den açıklama geldi.

Yapılan yazılı açıklamada, firmanın 2022 yılı temmuz ayında faaliyete geçtiği ve yatırım maliyetlerinin mahsup edilmesinden dolayı geçtiğimiz vergi döneminde kurumlar vergisi çıkmadığı vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı;

“Son günlerde bazı yazılı, görsel ve online medya mecralarında, şirketimiz Yalıkavak Bodrum Restoran İşletmeleri A.Ş. hakkında karalayıcı ve kasıtlı haberler yapıldığını üzülerek görüyoruz. Tek faaliyet alanı “Bodrum Bagatelle” olan şirketimiz adına açıklama yapma zorunluluğunu hissediyoruz.

Birçok ülkede faaliyet gösterip, zincir restoranlarında sunduğu lezzet ve hizmet sayesinde oldukça saygın bir yere sahip olan “Bagatelle” restoranı, 2022 yılından bu yana “Bagatelle Bodrum” adıyla Türkiye’nin ilk yüksek kapasiteli süper yat marinası olan Yalıkavak Marina’da hizmet vermektedir. Sofistike lüks restoranlar ve plaj kulüplerinden oluşan New York doğumlu bir Fransız konukseverlik markası olan Bagatelle, Bodrum’da faaliyette bulunduğu sadece 2 yıl içinde yüzlerce kişiye nitelikli istihdam sağlamıştır.

“Bagatelle Bodrum” hakkında “Vergi vermediği” gibi ağır itham ve suç isnadı içeren haberlerin, yanlış bilgilendirme yoluyla kamuoyunu yönlendirme niyetine sahip olduğunu belirtmeliyiz. “Bagatelle Bodrum” sadece 2 yıldır faaliyettedir ve yüksek sermaye yatırımı ile kurulmuştur. Yeni kurulan bir şirketin zarar etmesi serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde olağandır. Ayrıca, vergiyi sadece kurumlar vergisi bazında ele almak en basit ifadeyle kamuoyunu yanlış yönlendirmektir. Bagatelle Bodrum, son iki yılda KDV ve diğer vergiler kapsamında devlet bütçesine ciddi ödemeler yapmıştır. Vergi beyannamelerimiz ve ödemelerimiz Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenli olarak denetlenmekte, rutin kontrol ve denetimlerimiz de kamu otoriteleri tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Bu süreçte herhangi bir usulsüzlük tespit edilmemiştir. Vergi ödemelerimizle ilgili detaylı bilgiye yetkili kurumlar üzerinden ulaşılabilir.

Konuları bilerek saptırıp, 2023’ün En İyi Süper Yat Marinası olarak ülkemizin gururu olan Yalıkavak Marina’da faaliyet gösteren “Bagatelle Bodrum” restoranın zarar etmesinin olağandışı olarak gösterilmesi basit bir manipülasyon tekniğidir. Yalıkavak Marina bünyesinde yer alan restoranlar ve diğer işletmeler kendi vergi numaralarına sahiptir ve her biri bağımsız olarak vergi beyannamesi vermektedir. Şirketimiz de maliyetlerini ve gelirlerini yasal çerçevede beyan etmektedir. Karşılaşılabilecek hesap tutarları siparişin büyüklüğü ve işletmemizin yüksek kalite standartlarına uygun lüks hizmet sunma anlayışı ile ilgilidir.

Türkiye’deki kuruluşundan bugüne kadarki tüm faaliyetleri devletimizin denetiminde olan “Bagatelle Bodrum” da hukukun dışına çıkılmış tek bir işlem yoktur. Ticari faaliyetinden doğan bildirim, beyanname ile bunlara bağlı tahakkuk ve tahsil işlemlerini gecikmeksizin yerine getiren şirketimiz, bu yönüyle örnek gösterilecek basiretli tacirlerdendir. Şirketimiz aynı zamanda ülkemizin oldukça önemli bağımsız denetim kuruluşları tarafından da düzenli ve devamlı olarak denetlenmektedir. Tüm bu gerçeklere rağmen, yapılan haberlerin denetim yapan kamu ve özel kuruluşları da zan altında bırakacak şekilde hazırlandığı açıkça görülmektedir.

Bu sebeplerle, “Bodrum Bagatelle” olarak, kamuoyunu yanlış bilgilendiren ve işletmemizin itibarını zedelemeye yönelik bu tür asılsız iddialara karşı hukuki haklarımızı saklı tutuyoruz. Tüm faaliyetlerimizde şeffaflık ve dürüstlük ilkelerine bağlı kalarak hizmet vermeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."