Şantiye, Tatillerini Zehir Ediyor!..

Bodrum'un içerisinde olduğu turizm bölgelerinde, 15 Mayıs- 15 Ekim tarihleri arasında uygulanan inşaat yasağı ihlalleri devam ederken, faaliyetin sürdüğü şantiyeler yakınında yaşayan vatandaşlar, tatillerinin zehir edilmesine isyan ediyor.

Şantiye, Tatillerini Zehir Ediyor!..

Kültür ve Turizm Bakanlığı yayımladığı genelge ile ülke turizminin sürdürülebilirliğe kavuşturulması, turizm faaliyetlerinin zarar görmemesi ve tatil yörelerine gelen turistlerde olumsuz izlenimler oluşmasına engel olunması amacıyla, turistik yörelerde gürültü, çirkin görünüm, çevreyi kirletme gibi olumsuz etkisi olan türdeki ağır nakliyat, hafriyat ve harçlı inşaat faaliyetleri için 15 Mayıs -15 Ekim tarihleri arasında kısıtlama getiriyor.

Her yıl yasakların başladığı tarihlerden itibaren kural ihlali yapan firmalarla ilgili çok sayıda şikayet geliyor. Geçtiğimiz haftalarda konuyla ilgili Bodrum'da bir basın toplantısı düzenleyen Muğla Valisi İdris Akbıyık, inşaat yasağı ile ilgili hassasiyetlerini vurgulayarak, "İnşaat serbestisi hakkında Valiliğimizin herhangi bir kararı bulunmamakta olup, vatandaşlarımızdan, kötü görüntü oluşturan, rahatsızlık uyandıran konularda Valiliğimize, Kaymakamlıklarımıza, Belediyelerimize, Jandarma ve Emniyet birimlerimize bilgi vermelerini rica ediyoruz. İlimizin turizm potansiyelini en üst düzeye çıkarmak, bu süreçte vatandaşlarımızın ve İlimizi ziyaret eden misafirlerimizin yaşam kalitesini arttırmak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

20 HAZİRAN'DA ÇALIŞMA SÜRÜYOR, KUMSALA BETON ATILDI!..

İlgili kurumların bu açıklamalarına karşın Bodrum genelinde bazı şantiyelerde çevreye rahatsızlık veren çalışmaların sürdüğü yönünde sık sık şikayetler geliyor. Ağır tonajlı iş makinaları, beton mikserleri ve beton pompalarına da Bodrum sokaklarında sık sık rastlanıyor.

Kent Haber'e bu şikayet ve ihbarlardan biri de Yalıkavak'tan geldi. Yalıkavak Mahallesi Tilkicik Koyu’nda faaliyet gösteren bir otelde geçen aydan bu yana yoğun bir çalışma devam ediyor. Hemen yan tarafında onlarca yazlık konutun olduğu bir site bulunan oteldeki çalışmaların, site sakinlerinin birçok kuruma yaptıkları başvuruya rağmen durdurulamadığı öğrenildi. 

Devam eden inşaat faaliyetinin verdiği rahatsızlığın dışında, otel önündeki kumsala beton atılarak bar ve restoran alanı inşa edildiği öğrenildi. Kumsala beton kullanılarak yapılan bar ve iskele, bölge sakinlerinin tepkisini çekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan ülke genelinde tüm kıyı bandında uygulanması zorunlu iskele genelgesine göre, denize girmenin mümkün olduğu kumluk ve çakıllık kıyı alanlarında iskele de yapılamıyor. Buna rağmen tamamen kumsal olduğu görülen alana yapılan iskelenin üzerine beton döküldüğü görülüyor. 

Sahilde bugün de inşaat faaliyetlerin sürdüğü gözlendi. Bölgede yaşayan vatandaşlar otelin sahile daha ne gibi yapılar inşa edeceğini merak ederken, yaşananları kaygı ile izliyor.

Öte yandan Bodrum Belediyesi'ne ve CİMER'e yapılan şikayetler üzerine, konuyla ilgili işlem yapıldığı ancak bu işlemlerin çalışmalara engel olamadığı da edinilen bilgiler arasında.