Eskiçeşme Sakinlerine İzolasyon Cezası!

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse hayatın durduğu Bodrum’da, inşaat ve tadilat faaliyetleri birçok şantiyede tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle yoğun yerleşim alanındaki çalışmaların sürmesine vatandaşlar tepki gösteriyor.

Eskiçeşme Sakinlerine İzolasyon Cezası!

Koronavirüs salgını, tüm Türkiye’de olduğu gibi Bodrum’da da hayatı durdurdu. İlçedeki birçok vatandaş koronavirüs tehdidine karşı, yetkililerin yaptığı çağrıya uyarak evinden dışarı çıkmıyor. İnşaat sektöründe çalışmalara bir engel getirilmemesi ise hem şantiyelerde çalışan işçiler arasında virüsün yayılma riskini artırıyor, hem de şantiyelere yakın bölgelerde oturup evine kapanmak zorunda kalan vatandaşlara toz ve gürültü yaratarak rahatsızlık veriyor.

İçişleri ve Sağlık Bakanlığı'nın yayınladıkları genelgeler ile 20 yaş altı- 65 yaş üstü vatandaşların evlerinden çıkmalarının yasaklandığı, sokakta 3 metre aralık bırakmadan yürüyenlere para cezası kesildiği, market ve pazarlarda benzer birçok önlemin alındığı şu günlerde, bazılarında yüzlerce işçinin dip dibe çalıştığı, kalabalık koğuş ve yemekhanelerde birlikte olmak zorunda kaldıkları inşaat sektöründe ise faaliyetlerin devam etmesi garip bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Bodrum Yarımadası'nın birçok noktasında da inşaat faaliyetleri devam ediyor. Bodrum'da bazı şantiyeler faaliyetlerine son verip işçilerini memleketlerine yollarken, oldukça önemli sayıdaki şantiyede çalışma temposunun daha da artırılarak sürdüğü gözleniyor. Bu faaliyetler kalabalık şantiyelerde koronavirüsün yayılması açısından da büyük tehlike arz ediyor. 

İnşaat ve tadilat faaliyetlerinin tepki çeken bir tarafı da gürültüsü ve tozu toprağı. Salgın nedeniyle evlerine çekilen vatandaşlar, mahalle aralarındaki inşaat ve tadilat faaliyetlerinden dolayı canlarından bezmiş durumda. 

Eskiçeşme Mahallesi’ndeki bir otelde yürütülen inşaat faaliyetinin gürültüsü ve çıkardığı toz topraktan dert yanan vatandaşlar, ilçede hayatın neredeyse tamamen durmuş olmasına rağmen neden hala inşaatların devam ettiğini sorarak tepki gösteriyor. 

Salgın açısından oldukça riskli çalışma koşullarına sahip olan sektöre, önümüzdeki günlerde kısıtlama getirilip getirilmeyeceği ise henüz bilinmiyor.