Esnaf Geleceğinden Endişeli...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetlerine detaylı kısıtlamalar getirilen yeme-içme sektöründeki firmalar zorlu bir sürece girdi. Ciroları büyük ölçüde düşen işletmeler bir de paket serviste kullandıkları ürünlerin fiyatlarındaki aşırı artıştan endişe ediyor.

Esnaf Geleceğinden Endişeli...

Restoranlarda paket servis uygulamasına geçilmesiyle birlikte paket serviste kullanılan ambalaj, tek kullanımlık tabak, çatal, kaşık gibi ürünlere rağbet arttı. Esnaf, önümüzdeki kullanımı daha da artacak bu ürünlerin fiyatlarının aşırı yükselmesi ve ürünlerin karaborsaya düşmesinden endişe ediyor. 

İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen son genelge ile koronavirüsle mücadeleye yönelik yeni tedbirler uygulanmaya başlandı. Buna göre restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ¬içme yerleri 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel¬ al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmaları saat 20:00'den sonra ise sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebiliyor.

Yeme içme sektörü işletmecileri büyük ölçüde düşen cirolarının yanında, paket serviste kullandıkları ambalaj, tek kullanımlık çatal- kaşık ve kapların fiyatlarındaki aşırı yükselişten de endişe ediyor. Esnaf, şimdiden fiyatların bir miktar yükseldiğinden dert yanıyor. Gümbet İsmet İnönü Caddesi’nde faaliyet gösteren bir pidecinin işletmecisi Bahattin Bilgiç, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“İnşallah bu tedbirlere uyarak pandemiyi bir şekilde atlatacağız. Ekonomi açısından iyi olmayacak. Vaziyet onu gösteriyor. Paket servis olacak ama birşey kazanmayacağız çünkü ambalajlar çok pahalı. Aldığımız ambalajların fiyatı çok yüksek. Bu yasaklarda haliyle fırsatçılar yine fiyatları yükseltecekler" dedi.

Bitez Gavaklısarnıç Caddesi’nde faaliyet gösteren bir restoranın işletmecisi olan Nazmiye Yayman ise esnaf olarak yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

"Benim sabit müşterilerim vardı. Şimdi onlar da gelmiyor. Paket servise başladım ama şu anda o da iyi gitmiyor. Bir de kullandığımız malzemelerin fiyatları artmaya başladı. Karton çorba kaselerini bir ay önce 160 TL’ye almıştım, şimdi 200 TL. Bir ay içinde bunların da fiyatları arttı. O kadar kötü şartlardayız ki, ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu ürünlerin fiyatı büyük ihtimalle daha da artacak. Nasıl salgının ilk günlerinde maske yok satıldıysa, şimdi de bu ürünlerin karaborsa olmasından korkuyoruz. Alan da çok yüksek fiyata alacak. Nasıl olacak bilmiyorum" dedi.