Michelin Rehberi 9 Kasım’da Açıklanıyor

Aralarında Bodrum’un da yer aldığı Michelin rehberi değerlendirme sonuçları, 9 Kasım’da düzenlenecek törenle açıklanacak.

Michelin Rehberi 9 Kasım’da Açıklanıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, İstanbul'un yanı sıra İzmir ve Bodrum'un da dahil edildiği Michelin rehberinin 9 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek bir törenle açıklanacağını söyledi.

İzmir’de yıllık toplantısını yapan Butterfly International'ın Efes Antik Kenti'ndeki buluşmasına katılan Bakan Ersoy, Almanya'daki iş ortaklarıyla gerçekleştirdikleri işbirliklerinin her iki taraf için de önemli faydalar sağladığına işaret ederek, "2023 yılının 8 ayında Türkiye'ye toplam 33,4 milyon yabancı ziyaretçi gelmiştir. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14'lük bir artışı ifade etmektedir. Ocak-ağustos aylarını kapsayan bu dönemde Almanya'dan ülkemize 4,1 milyon ziyaretçi geldi." dedi.

Konuşmasında İstanbul'un yanı sıra İzmir ve Bodrum'un da Michelin rehberine dahil edildiğine işaret eden Ersoy, 9 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek bir törenle bu rehberin açıklanacağını duyurdu.

MİCHELİN REHBERİ NEDİR?

Michelin Rehberi (Fransızca: Guide Michelin) veya Michelin Kırmızı Rehberi; ünlü lastik üreticisi Michelin tarafından otel mutfaklarına ve restoranlara verilen bir prestij ödülüdür. Çeşitli kriterler çerçevesinde değerlendirilen işletmeler puanlanarak Michelin yıldızı adı verilen bir sistemle kategorize edilirler. Bir lokantanın Michelin yıldızı kazanması veya yıldız sayısının artması o işletmeye uluslararası bir ün ve avantaj kazandırdığı gibi yıldızının düşürülmesi veya alınması ise ciddi bir itibar kaybına yol açmaktadır.