Facianın Eşiğinden Dönüldü!..

Milas-Bodrum Havalimanı'nda facianın eşiğinden dönüldü. Havalanmaya hazırlanan yolcu uçağının önünden geçen helikopter ile çarpışma, pilotun ustaca manevrası ile önlendi.

Facianın Eşiğinden Dönüldü!..

Milas-Bodrum Havalimanı'nda facianın eşiğinden dönüldü. Havalanmaya hazırlanan yolcu uçağının önünden geçen helikopter ile çarpışma pilotun ustaca manevrası ile önlendi.

Bodrum'dan İstanbul'a gitmek üzere havalanmak için hızlanan uçağın pilotu son anda geçişini tamamlayan helikopteri fark etti ve frene basarak olası bir faciayı engelledi. Olayın hava trafik kontrolörünün, helikopterin pist üzerinden geçişini tamamlamasını beklemeden diğer uçağa kalkış izni vermesi nedeniyle meydana geldiği iddia edildi.

Milas- Bodrum Havalimanı’ndan yolcularına alarak İstanbul Havalimanı’na uçmaya hazırlanan THY'ye ait TK2517 sefer sayılı yolcu uçağı, saat 18.45’te pist başında kalkış izni aldı. Uçak hızlanmaya başlarken THY pilotları son anda fark ettikleri pist üzerinden geçişini tamamlamayan helikopter nedeniyle ani frenleme yaptı. Uçak pist içinde dururken, yolcular kısa süreli panik yaşadı. Kaptan pilot anonsunda pist üzerinde helikopter kalkışını tamamlamadığı için durmak zorunda kaldıklarını söyledi. Uçak, fren sisteminin kontrolü için tekrar park pozisyonuna alındı.

YANLIŞLIKLA KALKIŞ İZNİ VERİLDİ

Olay sırasında yolcu taşıyan EC130 tipi helikopterin Milas- Bodrum kulesinden genel havacılık bölümüne iniş için pist üzerinden kat ediş aldığı, ancak kontrolörün kat edişi takip etmeyip THY uçağına kalkış izni verdiği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Kaza İnceleme Kurulu tarafından araştırma yapılacak.

Olay sırasında uçakta bulunan sanatçı Metin Arolat sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir videoyla anlatarak "Büyük tehlike atlatıyoruz. Bir açıklama da yok. Öyle bekliyoruz. İnsanın siniri iyice bozuluyor. Bizleri geçtim, uçaktaki ufacık dünya güzeli çocukları görseniz. İçi ürperiyor insanın" dedi. 

Aynı uçakta bulunan Gazeteci İsmail Küçükkaya ise "Bodrum’da büyük tehlike atlatıldı. İstanbul’a gitmek üzere yolcularını alan 18.40 Dicle isimli uçak, tam havalanmak üzereydi ve hızını almışken bir helikopterin inişine denk geldi. Pilot ani refleksle uçağa son anda fren yaptırdı. Yolcular uçaktan indirilip salona alındı" dedi. 

Akademisyen Prof. Dr. Hüseyin Hatemi de, Küçükkaya’nın paylaşımına yorum yaparken, “Sevgili İsmail Bey tam uçağa binerken içime kaza ihtimali doğdu. Dua ile girdim ve uçak havalanırken de devam ettim, uçak birden piste sert bir iniş yapıp hızla yürümeye başladı. Ani fren yapınca da helikopterin üzerimizde iniş yaptığını öğrendik, Bodrum hava alanındayız, sevgiyle” ifadelreini kullandı.

MİLAS- BODRUM PİSTİ SOS VERİYOR!

Geçen yıl Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Milas Bodrum Havalimanı pistinin tamiri için ihaleye çıkmıştı. Pist, taksi yolu, PAT sahaları tamirat ihalesini Gena İnşaat kazanmıştı. Ancak geçen yıl çalışmalar başlarken kur fırladı, maaliyetler arttı, iş durdu. Yazın yoğun trafikte operasyon taksi yolu üzerinden yapılıyor. Bu neden Bodrum’a THY geniş gövdeli uçak planlayamıyor. Operasyon aksıyor.

Ayrıca geçen haziran ayında da Neta Holding'e ait Cessna Sovereign tipi iş jetinin ön dikmesi iniş sırasında yüzeydeki sorun nedeniyle yamularak uçakta ciddi hasar meydana gelmişti.