Felsefeciler Bodrum'da Buluşuyor

Aristoteles Felsefe Derneği, 24-25-26 Nisan 2023 tarihlerinde "Yaşam İçin Felsefe" başlığı altında ulusal ve uluslararası ölçekte katılımcılarla sempozyum düzenliyor. Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek ve Mavi Anadolu Felsefe sempozyumlarının ilki olacak buluşmalarda, tarihine ışık tutan felsefeleri ve felsefeciler ele alınacak.

Felsefeciler Bodrum'da Buluşuyor

Aristoteles Felsefe Derneği Başkanı aynı zamanda UNESCO Türkiye Felsefe İhtisas Komitesi Temsilcisi Prof. Dr. Hatice Nur Erkızan, 24-25-26 Nisan 2023 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleştirilecek olan "Mavi Anadolu Felsefe Sempozyumları" kapsamında yapılacak etkinliğin anlam ve önemi hakkında şunları söyledi;

"Türkiye’nin Muğla’mızın tarihsel bakımdan geçmişten günümüze taşıdığı ve hala sürdürdüğü olağanüstü zengin felsefi, kültürel, tarihi ve bilimsel birikiminin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınması yönünden çok önemli bir çalışma. Muğla’nın dünya antik kentlerinin başkenti olduğunu, Anadolu’da bilimin ve bilgeliğin izlerini tüm dünyaya anlatmak istiyoruz.

Bodrum’da düzenlenecek olan etkinliğin başlığının “Yaşam İçin Felsefe” seçilmesinin nedenleri ise “İnsanın kendini inşa edebilmesinin en önemli dolayımlarından biri felsefedir. İnsan kendini bilmeden hiçbir şeyi bilemez. İşte bu bağlamda Aristoteles Felsefe Derneği olarak insanın hem kendini ve hem de içinde yaşadığı toplumu yeşerti bilmesine vesile olmasını amaçlıyoruz.

Muğla’nın İncealiler köyünde bulunan Oinoanda Antik Kenti, dünya felsefesi ve felsefe tarihi açısından çok büyük bir öneme sahiptir ama onun en önemli özelliklerinden biri Muğlalı Diyojen tarafından kent meydanına diktirilen 80 metre genişliğinde ve 4 metre yüksekliğindeki taş yazıtlardır. Bu yazıtlar taşlara kazınan felsefi yazıtlar olması bakımından dünyanın en eski ve tek örneğidir. Felsefenin taşlara yazılan Dünya’da başka bir örneği yoktur. M.S. 2. yüzyılda yaşadığı kabul edilen Muğlalı Diyojen aslında Anadolu’daki insan sevgisinin de en önemli temsilcilerinden biridir. İnsanların acılarını felsefe yoluyla iyileştirmeyi amaç edindiğini söyler bu yazıtlarda. O kendini insanın ve insanlığın hekimi olarak görür. Toplantının başlığının “Mavi Anadolu” olarak seçilmesi ise “Anadolu ‘güneşin doğduğu yer, doğuş’ veya ‘hoşgörünün yurdu’ anlamlarına gelir. Ama o, aynı zamanda ‘bilgeliğin ve bilimin denizi’dir de. Mavi gök ve mavi deniz Anadolu bilgeliğinin aydınlığıdır.” dedi.

24-25-26 Nisan 2023 tarihlerinde 3 gün sürecek etkinlikte Anadolu’da yaşamış filozofların düşünceleri, ulusal ve uluslararası olarak geniş bir katılımla ele alınacak.