SELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-02-01" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-02-01 19:39:27' and `ac`.`end_time` >= '2023-02-01 19:39:27' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=507checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-02-01" and view_hour=19 and campaign_id=507update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1661210

Festival, 5. Kez Yapıldı

TED Bodrum Koleji V. Uluslararası Zeytin Festivali, İtalya ve Letonya’dan gelen misafir öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile 28 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında TED Bodrum Koleji’nde gerçekleştirildi.

Festival, 5. Kez Yapıldı

Bodrum’un kültürel ve coğrafi değerlerine sahip çıkarak yerel değerleri tanıtmak, kültürlerarası etkileşimi sağlamak, uluslararası dayanışmaya ve barışa ‘zeytin’ yoluyla ulaşmak hedefiyle yapılan festival, ülkeler arası bir dostluk köprüsü kurarken öğrencilere de zengin bir program sundu.

Festival kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde okul bahçesinde yer alan asırlık zeytin ağaçlarından zeytin hasadı yapıldı, ardından öğrenciler topladıkları zeytinlerle bir zeytinyağı fabrikasını ziyaret ederek zeytinyağının yapım sürecini uygulamalı olarak gözlemledi. 

Zeytin toplama, kurma ve zeytinyağı üretim aşamalarını yaparak yaşayarak deneyimleyen öğrenciler ayrıca okul kampüsünde bulunan mutfak atölyesinde zeytinli ekmekler yaparak velileriyle paylaştı.

Festival kapsamında okul kampüsünde bir şenlik alanı oluşturuldu. Şenlikte zeytin odaklı kültürel, tarihi ve doğal lezzetlerin sunulduğu stantlar kuruldu, kırma zeytin yapımı anlatıldı.

Festival programı, TED Bodrum Koleji Konferans Salonunda gerçekleştirilen törenle son buldu. Törende TED Bodrum Koleji öğrencileri İtalya ve Letonya’dan gelen ziyaretçilere dans ve müzik şöleni sundu. Program sonrası festival kapsamında geleneksel hale gelen zeytin fidanı dikme seremonisi Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri eşliğinde öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.

Festival, Bodrum’un sahip olduğu doğal güzellikleri uluslararası alanda tanıtmanın yanı sıra ‘zeytin’ özelinde binlerce yıllık mirasa sahip çıkmayı da yeni nesillere öğretmiş oldu.