FESTİVAL 'AFİFE' İLE DEVAM ETTİ

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen...

FESTİVAL 'AFİFE' İLE DEVAM ETTİ
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen 12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde gerçekleştirdiği performanslarla izleyicilerini büyülemeye devam ediyor.

Türkiye’nin ilk bale festivali olarak ülkemizin kültür ve sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir noktada bulunan organizasyonda bu kez İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulan "Afife" Kuzey Hendeğinde seyirciyle buluştu.

Müziği Turgay Erdener’e, koreografisi Beyhan Murphy’e ait "Afife" balesinde kostüm tasarımı ünlü modacı Bahar Korçan, dekor tasarımı ise Adnan Öngün tarafından yapıldı.

1919 yılında Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkmasının yasak olduğu bir dönemde, bütün olumsuzluklara karşın sahneye çıkan ilk Türk kadını olan Afife Jale’nin hayatı üzerine kurulu olan bu modern bale prodüksiyonunda, ilk Müslüman kadın sahne sanatçısı Afife Jale’nin, kısa sürmüş yaşamının coşkulu ve trajik kesitleri, son derece incelikle dokunmuş bir müzikle, dans kurgusu ve dekor tasarımı içinde seyirciye ulaştı.

Afife, herbiri bir renkle simgelenen dört bölümde, sanatçının yaşamının dört önemli aşamasını “Altın”, “Kırmızı”, “Mor” ve “Gümüş” olarak özetledi. Türkiye’nin ‘sahne’ tarihinde bir mihenk taşı olmuş olan Afife Hanım’ın öyküsü, baleseverler tarafından ayakta alkışlandı.

12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 29 Temmuz akşamı İzmir Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği 'Kerbela' isimli gösteri ile devam edecek.