Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem

Ticaret Bakanlığı'nın, gayrimenkul ve ikinci el taşıt satışlarında sahte ilanlarla spekülatif fiyat oluşumlarını engellemek amacıyla getirdiği ilan yasağının uygulanmasına 1 Kasım'dan itibaren başlandı. Bodrum'da faaliyet gösteren Fc Group da, düzenlediği kahvaltı buluşmasında müşterilerini yeni dönem uygulamaları hakkında bilgilendirdi.

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem

Ticaret Bakanlığı tarafından gayrimenkul ve ikinci el araç satışlarında, sahte ilanlarla dolandırıcılık ve spekülatif fiyat artışlarına engel olmak için yapılan düzenlemeyle kimlik doğrulama zorunluluğu 1 Kasım'da yürürlüğe girdi. Buna göre, ilan sitelerinde satış gerçekleştirmek isteyen kişiler ve emlak ofisleri e-Devlet üzerinden kimlik veya yetki belgesi doğrulaması yapmak zorunda.

Yapılan düzenlemeyle birlikte mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Bodrum'da gayrimenkul danışmanlığı alanında hizmet veren FC Group hafta sonu düzenledği kahvaltı organizasyonunda müşterileri ve iş ortaklarıyla bir araya geldi. Etkinlikte, yürülüğe giren yeni düzenleme ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Organizasyonla ilgili konuşan FC Group yetkilisi Emre Özdemir şunları söyledi;

"Kahvaltı organizasyonumuzun amacı, FC Group bünyesindeki gelişmeleri ve emlak sektörü gündem bilgilerini paylaşarak mevcut müşterilerimiz ile ilişkilerimizi geliştirerek müşteri sadakati sağlamak, potansiyel müşterilerimize ise firma tanıtımımız ile beraber sunabileceğimiz hizmet ve çözüm önerilerimiz konusunda bilgilendirmek. Hizmet farkımızı anlatarak bizi tercih etmelerinin kendilerine sağlayacağı avantajların altını çizmek.

Yeni uygulama ile ilanların mülk sahipleri tarafından onaylanması bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve sahte ilanları engellemek açısında kıymetli. Emlak işletmelerinin girdiği ilanlar var. Onlar da kendi yetki belgeleri ile girebilecekler. Yetki belgesi olmayan hiçbir emlak işletmesi ilan portallarında üyelik alamayacak. Üyelik açsa bile mülk sahibi tarafından yetkilendirme sözleşmesi olmayan hiç bir emlak işletmesi ilan girişinde bulunamayacak. Bu ilanlar girildiğinde bir doğrulama yapılarak devam edileceği için de piyasada kasım itibarıyla sahte ilanların önüne geçilmiş, fiyat istikrarının devamı için de çok önemli adım atılmış olacak." dedi.