GÜNDOĞAN MAHALLE MECLİSİ ADAY TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Gündoğan Mahalle Meclisinin belirleneceği, 19 Nisan'da yapılacak seçim öncesi mecliste...

GÜNDOĞAN MAHALLE MECLİSİ ADAY TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
Gündoğan Mahalle Meclisinin belirleneceği, 19 Nisan'da yapılacak seçim öncesi mecliste görev almak isteyen adaylar için tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Bodrum Kent Konseyi Mahalle Meclisleri’nin kurulma çalışmaları kapsamında Gündoğan'da oluşturulacak mahalle meclisi için aday tanıtım toplantısı yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un da katılarak destek verdiği toplantı, Gündoğan Mahallesi’nin sahilinde bulunan bir kafeteryada gerçekleşti. Mahalle Meclisinde görev almak isteyen adaylar toplantıda tek tek meslekleri, eğitim durumları ve Gündoğan'daki yaşamları hakkında kısa bilgiler vererek mahalle meclisi için neden aday olduklarını da belirten birer konuşma yaptı.

Gündoğan Mahalle Meclisi Girişim Grubu Kolaylaştırıcısı Zeynep Akıncı çalışmalarla ilgili şunları söyledi;

“Mahalle meclislerimizin oluşturulma çalışmalarına yedi ay öncesinde başlanıldı. Hazırlanan yeni yönergeyle seçimler ilk defa Gündoğan Mahallemizde yapılıyor. Bu yönergenin hazırlanmasında da Gündoğan Mahallesi’nin büyük katkısı oldu. Bugün burada, Gündoğan Mahalle Meclisinde görev almak isteyen adaylarımızın kendilerini tanıtım toplantısı gerçekleşiyor. Mahalle Meclisi Seçimleri 19 Nisan 2015 tarihinde yapılacak ve seçilen mahalle meclisi temsilcisi de Kent Konseyi Yürütme Kurulunda bulunacak. Mahalle meclislerimizde yönergeye göre başkan yok, temsilcilerimiz var. Bir kadın, bir erkek olmak üzere eş temsilciler olacak. Meclisimiz 63 kişiden oluşacak. Seçmen sayısı 6.300 kişi olduğu için 100 kişiye bir temsilci düşecek. Bununla birlikte Kent Konseyi Mahalle Meclislerinin kurulumuna verdiği destekler için ve aday tanıtım toplantısına da katılımından dolayı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'a, Gündoğan Mahallesi adına teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Mahalle meclislerini çok önemsediğini ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Kent Konseyi Mahalle Meclislerine olan desteği, kendim için yapıyorum çünkü yarımadada tek bir belediye olmamızdan dolayı artık otokontrol sisteminin kurulması lazım. Bunun da en güzel örnekleri mahalle meclislerinde oluyor. Örnek verirsek; market, kafeterya ya da eğlence yeri vs. bir yer açmak isteyen vatandaşlarımız belediyemize dilekçe ile başvuruyorlar. Biz de Bodrum Belediyesi olarak gelen dilekçeyi inceliyor ve yasalara uygunsa açılması için uygundur kararını alıyoruz. Ama mahalle meclislerimiz kurulduktan sonra bu kararı hemen vermeyeceğiz. Eğer söz konusu mahallede böyle bir işletmeye ihtiyaç varsa önce mahalle meclislerinde bu konu konuşulacak ve bize ‘uygundur’ raporu gelecek. Bazen bizim uygundur dediğimiz işletmeler hakkında mahalle sakinlerimizden ciddi şikayetler alabiliyoruz. Mahalle meclislerinin kurulması demek; bizim işimizi kolaylaştıracak ve önümüzü açacak faaliyetler demektir. Bu oluşumun hiç bir siyasi amacı yoktur. Burada tek amaç; halkımıza daha yaşanılabilir bir ortam sunmak ve daha huzurlu bir mahalle ortamını sağlamaktır. Bu güzel atmosfer için sizlerle gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.