Havalimanında Tedbirler Alındı

Milas Bodrum Havalimanı’nda normalleşme süreci kapsamında başlayacak uçuşlar öncesi çalışmalar başladı. Milas Kaymakamı Eren Arslan kısa bir süre sonra hizmet vermeye başlayacak Milas Bodrum Havalimanı’nda incelemelerde bulundu.

Havalimanında Tedbirler Alındı

Koronavirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan seyahat yasağı sonrası havalimanları kapatılmış ve havayolları firmaları uçuşlarını ertelemişti. Normalleşme süreciyle birlikte 4 Haziran 2020 tarihi itibariyle açılacak olan havalimanlarında uçuşlar öncesi çalışmalar başladı. Haber Milas’ta yer alan habere göre Milas Kaymakamı Eren Arslan yakında tekrar hizmet vermeye başlayacak olan Milas- Bodrum Havalimanı’nda “Havaalanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi” uyarınca alınması gereken tedbirleri ve yapılan düzenlemeleri yerinde inceledi.

Kaymakam Arslan yaptığı açıklamada; “Ülkemiz genelinde olduğu gibi Milas Bodrum Havalimanımızda da, fiziki mesafe kuralına uyarak, maske takarak, kişisel hijyen kurallarına uyarak hareket edeceğiz” dedi.

HAVALİMANLARINDAKİ YENİ TEDBİRLER AÇIKLANDI

Öte yandan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Twitter hesabından koronavirüs salgınına karşı havalimanlarında alınan 4 ana tedbiri açıkladı. Yapılan paylaşımda tedbirlerin tüm alanlarda herkesin maske takma mecburiyeti, sosyal mesafeye özen gösterilmesi, kişisel ve kurumsal hijyen tedbirlerinin alınması ve çalışanlarca riske uygun koruyucu teçhizat kullanılması olduğu belirtildi.

SHGM, koronavirüs ile mücadele kapsamında havalimanlarında uyulması gereken kurallar ile ilgili olarak ‘Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi’ni sosyal medya hesaplarından paylaştı. Genelgeye göre, havalimanlarını kullanacak olan yolcular sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarını yanlarında bulunduracak. Bu kurallara uymayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek.

Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat ederken, maskesiz araçlara binişlere izin verilmeyecek. Toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek.

YOLCULARIN ATEŞLERİ ÖLÇÜLECEK

Yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcular terminale binasına girişlerinde termal kamera veya temassız ısıölçerler ile ateşleri ölçülecek.

Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında terminal binasına karşılama ve uğurlamaya gelen vatandaşların girişlerine izin verilmeyecek. Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecek.

RİSKLİ BÖLGELERDEN GELEN YOLCULAR FARKLI GİRİŞ VE ÇIKIŞ KAPILARINI KULLANACAK

Genelgede koronavirüs salgını nedeniyle riskli bölgelerden gelecek olan yolcular için de sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirlere ilaveten teması minimuma indirmek amacıyla fiziki şartlar elverdiği durumlarda diğer yolculardan farklı giriş ve çıkış noktaları kullanımı sağlanacak, bu yolcuların termal kamera ile ateş ölçümleri terminal girişinde yapılacak.

Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı olan yolcular, tıbbi maske takılarak havalimanı sağlık birimlerine yönlendirilecek.

YOLCULARIN BİLGİLERİ İSTENECEK

Havayolunu kullanacak yolculardan koronavirüs ile ilgili kişisel bilgiler, Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere hava yolu şirketlerinden istenebilecek.

Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanarak ve uçuşuna izin verilmeyecek.

Hava yolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde hava yolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek.